SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

FORBIDDEN PLANET 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Zakazana Planeta

::REŻYSERIA::
Fred Wilcox

::SCENARIUSZ::
Cyril Hume

::MUZYKA::
Louis Barron

::OBSADA::
Walter Pidgeon, Anne Francis, Leslie Nielsen...

::KRAJ::
USA

::ROK::
1956

::CZAS TRWANIA::
 98 min.


 
 

Kiedy Fred Wilcox rozpoczynał pracę nad Forbidden Planet, pierwszą superprodukcją z gatunku scince fiction. Nie przypuszczał, że film stanie się absolutnym hitem i przejdzie do klasyki gatunku, a wykreowana przez niego postać Robby’ego, będzie wzorem dla przyszłych pokoleń Hollywoodzkich reżyserów i scenarzystów. Nowatorskie było również użycie muzyki elektronicznej, co zachwyciło ówczesną widownię, ustalając pewnego rodzaju standardem. Film zdobył uznanie widowni i krytyki, za co został nominowany do prestiżowej nagrody Oscara. I chociaż od premiery minęło pół wieku, nadal jest chętnie oglądany na ekranach kin i telewizorów całego świata.

  

Zaginięcie statku Belerofont wywyło wśród ziemskich naukowców burzliwą dyskusję o sensie zasiedlania wszechświata. W celu rozwiania wątpliwości i sprawdzeniu na ziemię kolonizatorów. Zostaje wysłana ekspedycja ratunkowa pod dowództwem Johna J. Adamsa. Po dotarciu na planetę Altair, okazuje się, że jedynym żyjącym załogantem jest doktor Morbius, który przerażony, stara się odesłać wyprawę do domu. Przestrzegając o nadchodzącym, nieznanym mu niebezpieczeństwie. Opowiada historię zagadkowego zniknięcie swoich towarzyszy. Nieustraszony komandor Adams stara się wyjaśnić przyczynę dwudziestoletniego milczenia Belefonta. Podejrzewa, że ma to coś wspólnego z enigmatycznym Morbiusem i tam też kieruje swoje poszukiwania. W domu doktora poznaje piękną i młodą Altaire. Tam również odkrywa podziemne laboratorium, z mnóstwem nieznanych ziemskiej nauce wysoko rozwiniętych technologii. Szybko pojawia się miłość pomiędzy dowódcą a córką doktora, przerwana jednak gwałtownym atakiem nieznanej niszczycielskiej siły wyzwala strach i niepokój w załodze. Czy uda im się pokonać bestię i wrócić na ziemię?

  

Forbidden Planet jest klasyką kina Sci-Fi z doskonałymi efektami specjalnymi, nowatorską muzyką, dobrym scenariuszem i wspaniałymi kreacjami aktorskimi. Jak już pisałem na wstępie, jest to pierwsza wysoko budżetowa produkcja gatunku, co jest widoczne na każdej klatce filmu. Świetne dekoracje, makiety (statku i domu doktora), wizje niezwykłych urządzeń. Ekipa filmowa oddaje nam niezwykłe wyobrażenie obcej planety skolonizowanej przez ludzi.

  

Film jest wyjątkowo nowatorski jak na owe czasy. Niezwykły pod względem rozmachu realizacji. Dodatkowo pojawia się robot – Robby. Szczyt myśli inżynierskiej ludzkiego umysłu. Dzisiaj powiedzielibyśmy hybryda technologii ziemskiej i obcej. Robby the Robot stał się postacią kultową i nieodzowną w kinie scince fiction co obserwujemy po dziś dzień. Takie postacie jak Hall z Odysei Kosmicznej, czy Bishop z Obcego są jego spadkobiercami. Można wręcz powiedzieć atrybutami gatunku. Zakazana Planeta jest wielkim widowiskiem, które należy znać. A w dobie wydań DVD, jest bardzo łatwa do zdobycia, do czego niezmiernie zachęcam.

::PLUSY::
+ Efekty specjalne
+ Robby the Robot
+ Tajemniczy mieszkańcy planety Altair


::MINUSY::
- Brak

::OCENA FILMU::

8/10
   

   

AUTOR: MUCHA CC