SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

FRIGHT NIGHT 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Postrach Nocy

::REŻYSERIA::
 Tom Holland

::SCENARIUSZ::
  Tom Holland

::MUZYKA::
Tangerine Dream,
Brad Fiedel

::OBSADA::
Chris Sarandon, Jonathan Stark, Roddy McDowall...

::KRAJ::
USA

::ROK::
1985

::CZAS TRWANIA::
 103 min.


 
 

Wampir zwany też upiorem, to fikcyjna istota o trudnej do wyjaśnienia genezie, "żywy trup" (nie ma jednak kości, lecz chrząstki) żywiący się wg legend ludzkim ciałem i krwią. Może wchodzić w stosunki z żywymi, choć nie odczuwa przyjemności seksualnej. W miarę upływu czasu, wampir w coraz większym stopniu upodabnia się do człowieka (zrastają mu się chrząstki).

    

Charley Brewster to młody chłopiec mieszkający z matką, lubiący oglądać horrory. Gdy pewnego dnia do starego domu w sąsiedztwie wprowadza się nowy lokator, Jerry Dandridge, w okolicy narasta seria brutalnych morderstw młodych dziewczyn. Prawdopodobnie tych samych, które tak ochoczo przyjmuje jego nowy sąsiad. Charley postanawia wcielić się w podglądacza i śledzić jego nocne życie. Gdy mroczna tajemnica nowego sąsiada wychodzi na jaw, Charley jest gotów udowodnić, że to Jerry jest mordercą. Po mimo to, że nikt mu nie wierzy, postanawia się zwrócić z pomocą do Petera Vincenta - prezentera horrorów. Jednak czy to wystarczy, aby pokonać monstrualnego jegomościa ?

    

Fright Night jest przedstawicielem horroru młodzieżowego. Mimo lekkiego dreszczyku i emocji, możemy tu znaleźć dość dużą liczbę żartów i humoru. Praktycznie dopiero w końcowej części filmu, otrzymujemy krwawe sceny (których mogłoby trochę więcej), jednak nie należy się tym zrażać. Bez wątpienia głównym atutem filmu jest klimat lat 80tych. Bez niego film byłby naprawdę ubogi. Jeśli o muzykę chodzi, powiem krótko - jest dobra, mimo kilku wkurzających motywów. Wampiry we Fright Night są bardzo dobrze zrobione. Wygląd Jerryego, po prostu mnie zaskoczył ! Niektóre wampiry z obecnych filmów wyglądają gorzej. Naprawdę za to należy się plus twórcom. Słabą stroną produkcji są efekty filmowe. Dziś one po prostu śmieszą i prezentują się mizernie.

    

Tak więc kończąc tą recenzję, stwierdzam że Fright Night to naprawdę dobry młodzieżowy horror komediowy. Po mimo słabych efektów specjalnych, na uwagę zasługuję niesamowity klimat i ciekawa historia. Jeśli podobał się wam "Lost Boys", ten film również musicie obejrzeć. Jeśli nie - to również ciekawa komedia ze straszną historią w tle.
 

::PLUSY::
+ klimat lat 80tych
+ wygląd wampirów (szczególnie
Jerryego)
+ muzyka
+ fabuła
+ zgrabne połączenie komedii z horrorem

::MINUSY::
- efekty specjalne
- mało krwawych scen


::OCENA FILMU::

7,5/10
   

   

AUTOR: SOK