SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

HOSTEL 2 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Hostel 2

::REŻYSERIA::
 Eli Roth

::SCENARIUSZ::
 Eli Roth

::MUZYKA::
Nathan Barr

 

::OBSADA::
Jordan Ladd, Jay Hernandez, Lauren German...

::KRAJ::
USA

::ROK::
2007

::CZAS TRWANIA::
 93 min.


 
 

Film rozpoczyna się tam, gdzie zakończyła się część pierwsza, okazuje się, że Paxton dotarł do domu i wydaje się, że nic mu już nie grozi, ale ludzie ze słowackiej organizacji i w Ameryce go znajdą… Potem przenosimy się do Włoch, gdzie poznajemy trzy studentki: Beth, Whitney i Lornę. Postanawiają odpocząć od zajęć i jadą do Pragi, okazuje się, że w pociągu jest też Axelle, która na zajęciach we Włoszech pozowała im do rysunku, piękna dziewczyna proponuje aby Amerykanki pojechały z nią do Bratysławy i odpoczęły w spa, a zatrzymają się w miejscowym hostelu… Nieświadome niebezpieczeństwa zgadzają się na zmianę celu swej wyprawy i trafiają wprost w ręce bezwzględnej organizacji, która porywa turystów, aby później wystawiać ich na licytację, osoby które zapłacą najwięcej będą mogły je torturować na śmierć.

    

Tak oto prezentuje się fabuła drugiej części makabrycznego filmu „Hostel”. Film jest bardzo dobrze wykonany i dopieszczony pod każdym względem ze strony wizualnej jak i dźwiękowej, realizatorzy zadbali aby w trakcie seansu słychać było muzykę słowacką, co nadaje specyficznego klimatu. Aktorstwo jest dobre, nie wybija się szczególnie, ani nie poraża głupotą. Aktorki grające główne role, mają za sobą występy w ciekawych produkcjach, więc nie są to jakieś tam amatorki. Jest też Stanislav Ianevski, który na swym koncie ma tylko (albo aż!) film „Harry Potter i Czara Ognia”. Każdego pana ucieszy fakt, że w rolę Axelle wciela się mało znana, aczkolwiek porażająco piękna - Vera Jordanova. W rolę dwóch bogaczy wcielili się panowie z serialu „Gotowe na wszystko” Richard Burgi i Roger Bart.

    

Za pewne każdy kto czyta tę recenzję czeka na jakieś słowo o brutalności tegoż filmu, więc jest tego dużo. Wspomnę o dwóch scenach, które szczególnie zapamiętałem. Pierwsza to kąpiel we krwi, klientka leży w wielkiej wannie, a nad nią wisi naga kobieta. Sadystka sięga po kosę i zaczyna ciąć niewinną dziewczynę, co automatycznie powoduje wylewanie się krwi w obfitej ilości wprost na ciało kobiety w wannie… Jest to nawiązanie do Elżbiety Bathory, może nie zamierzone, ale tak dużo osób odbierze to jako aluzja do tejże kobiety. Druga scena to odcięcie penisa, nie będę jej szczególnie omawiał, gdyż trzeba to samemu zobaczyć, na marginesie mówię że wszystko jest pokazane dokładnie. W filmie mamy jeszcze odcinanie głów, postrzały, zjadanie ludzkich mięśni (aluzja do dr Lectera?), rozszarpywanie przez psy, odgryzienie nosa i pocięcie twarzy piłą tarczową. Także amatorzy krwistości narzekać nie będą. Według mnie niektóre sceny ocierają się o granice dobrego smaku, ale czyż takie nie jest zamierzenie tego filmu? Przede wszystkim ma szokować i szokuje.

    

Co do fabuły to wybitna ona nie jest, trzech mężczyzn wymieniono na trzy kobiety i poddano je krwawym torturom. Nowością jest to, że poznajemy kulisy działania całej tej organizacji umieszczonej w Slowacji. Przyglądamy się losom dwóch bogaczy, którzy przyjechali do Bratysławy „pobawić” się w zabijanie z wcześniej wykupionymi dziewczynami. Twórcy świetnie ukazali nam proces licytacji, kiedy to „grube ryby” na całym świecie prześcigają się w wielkości kwoty. Roth nieuważnie momentami odsuwał na dalszy plan trzy studentki, wybijając na plan pierwszy dwóch bogaczy, może i to dobrze, bo mogliśmy się przyjrzeć ich chorej psychice? I dzięki temu zrozumieć wielkie zmiany zachodzące w ich głowie, kiedy już mają w rękach narzędzia tortur a przed nimi siedzą niewinne panie…

    

No i właśnie te metamorfozy mi nie przypadły do gustu, gdyż jeden z bogaczy to typ macho, odważny, lubujący się w seksie z prostytutkami i narkotykach, a drugi to typowy mięczak, ma żonę i dzieci, a na wyjazd na Słowację został namówiony przez tegoż pierwszego. Kiedy już mają zabijać dzieje się coś niesamowitego, mięczak, okazuje się być największym zwyrodnialcem, a wcześniejszy macho wymięka i przypłaca to życiem. Podobnie zmienia się jedna ze studentek (Beth) z ofiary staje się oprawcą…Takie to poplątane i ma mało sensu, ale cóż taką wizję miał Roth i musimy to uszanować.

    

Film podobał mi się, lekko przynudzał momentami a potem się maksymalnie rozkręcił. Polecam go widzom odpornym na wszelkiego rodzaju obrzydliwości i tym co widzieli pierwszą część, reszcie odradzam, to nie kino dla każdego i to jest błąd twórcy.


 

::PLUSY::
+ krwawe sceny
+ piękne kobiety
+ aktorstwo
+ ukazanie tego jak działa organizacja

::MINUSY::
- scena odcięcia penisa
- nie wnosi nic nowego
- lekko przynudzał
- nie dla każdego
- metamorfozy bohaterów


::OCENA FILMU::

6/10   


 

   

AUTOR: DEJW