SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

PELICULAS PARA NO DORMIR: CUENTO DE NAVIDAD
aka FILMS TO KEEP YOU AWAKE: THE CHRISTMAS TALE 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Świąteczna opowieść

::REŻYSERIA::
Paco Plaza

::SCENARIUSZ::
Paco Plaza,
Luiso Berdejo

::MUZYKA::
Mikel Salas

::OBSADA::
Christian Casas, Roger Babia, Daniel Casadella...

::KRAJ::
Hiszpania

::ROK::
2005

::CZAS TRWANIA::
78 min.


 
 

Nie tak dawno, mówiąc o horrorze filmowym, miało się na myśli głównie produkcje amerykańskie. Prymat USA na tym polu należy już do przeszłości, a fani grozy mogą wybierać i przebierać w filmach z rozmaitych zakątków świata - na przykład z Hiszpanii. To kraj, który kojarzy się ze słońcem, zabawą, udanymi wakacjami, a nie mrokiem i grozą. Wszystko jednak ma swoją drugą, ciemną stronę...

Hiszpański film Świąteczna opowieść próbuje rzucić cień na kilka kwestii powszechnie wiązanych z pojęciem dobra. Pierwszą z nich jest Boże Narodzenie, a więc czas radości i życzliwości - oto zbrodniarka w stroju Świętego Mikołaja kradnie z banku pieniądze, co w sposób oczywisty mąci świąteczną atmosferę. Uciekając przez las wpada do głębokiego dołu w ziemi. Kobietę znajdują dzieci, którym daleko do stereotypu słodkich aniołków o złotych loczkach. Złodziejka pozostaje na łasce (i niełasce) wyrachowanych młodych ludzi chcących zagarnąć jej łup lub nagrodę za złapanie zbrodniarki. Do tego chłopcy, zafascynowani filmem o zombie, przeprowadzają na niej rytuał podpatrzony na srebrnym ekranie, co okaże się brzemienne w skutki.

Niewątpliwie film dotyka poważnych problemów, głównie kwestii dzieci wychowanych przez telewizor. Niestety jako horror nie sprawdza się zupełnie, przede wszystkim nie straszy. Umieszczenie go w serii o szumnej nazwie 6 filmów, które nie dadzą ci zasnąć wydaje się pomyłką. Świąteczna opowieść sprawdziłaby się jako mroczne, dające do myślenia kino familijne, ale do horroru brakuje jej niemal wszystkiego. Prawie nie ma tu jego najistotniejszych elementów - nastroju, izolacji czy makabry. Fabuła jest średnio interesująca, podobnie jak muzyka i scenografia. Na uwagę zasługuje niewątpliwie gra aktorska dzieci. Młodzi Hiszpanie są naturalni i niezwykle gładko wchodzą w role.

Oglądając Świąteczną opowieść można się dobrze bawić jedynie zapominając, że z założenia miał to być horror. W innym wypadku seans nie usatysfakcjonuje ani wielbicieli gore, ani zwolenników grozy nastrojowej. 

::PLUSY::
+ zdemitologizowany obraz dzieciństwa
+ gra aktorska dzieci

::MINUSY::
- to nie horror
- usypia

::OCENA FILMU::
4
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA