SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

PELICULAS PARA NO DORMIR: ADIVINA QUIEN SOY
aka FILMS TO KEEP YOU AWAKE: A REAL FRIEND 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Przyjaciel

::REŻYSERIA::
Enrique Urbizu

::SCENARIUSZ::
Enrique Urbizu,
Jorge Arenillas

::MUZYKA::
Mario de Bonito

::OBSADA::
Goya Toledo, Nerea Inchausti...

::KRAJ::
Hiszpania

::ROK::
2006

::CZAS TRWANIA::
73 min.


 
 

Dziecko jest bardzo wdzięcznym motywem w horrorze. W stereotypie małego człowieka zawierają się między innymi czystość, niewinność, bezbronność i pewna słodycz. Rzeczywistość, zwłaszcza ta horrorowa, ów pogląd na temat dzieciństwa ma za nic.

Enrique Urbizu w filmie pt. Przyjaciel przedstawił taką właśnie niestereotypową dziewczynkę. Estrella ma tylko mamę, większość czasu spędza samotnie oglądając horrory lub zaczytując się w literaturze grozy. Swój pokój ozdobiła podobiznami ulubionych potworów, ponadto wyobraża sobie, że wszędzie towarzyszy jej osobnik łudząco podobny do Leatherface'a. Pewnego dnia Estrella spotyka wampira...

Horrory z serii 6 filmów, które nie dadzą ci zasnąć pierwotnie zostały nakręcone dla telewizji. Być może dlatego wyraźnie brakuje w nich napięcia i grozy, choć prezentowane historie są niejednokrotnie ciekawe. Przyjaciel to jeden z lepszych filmów tej serii, co nie znaczy, że powala na kolana. Film ma interesującą konstrukcję; do jego zalet należy także atmosfera niedopowiedzenia, która wpływa na odbiór zakończenia. Widz sam musi zdecydować, czy to, co obejrzał, zdarzyło się tylko w wyobraźni Estrelli. Pomimo tych kilku dobrych stron, film ma poważną wadę - nie przestraszy nawet widza mającego sporadyczny kontakt z grozą.

Gra aktorska zachowuje przyzwoity poziom, choć Przyjaciel raczej nie miał oszałamiającego budżetu. Oglądamy wciąż kilka tych samych wnętrz i zaledwie paru aktorów, prawie nie ma efektów specjalnych, a muzyka - poza openingiem i endingiem - jest niemal zupełnie nieobecna. Przyjaciela można raz obejrzeć i nie żałować, jeśli nie liczy się na zbyt wiele. I ten jeden seans wystarczy. 

::PLUSY::
+ dowolność interpretacji zakończenia
+ atmosfera niedopowiedzeń
 

::MINUSY::
- nie straszy
- mało efektowny
- nie zapada w pamięć

::OCENA FILMU::
5
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA