SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

PELICULAS PARA NO DORMIR: LA CULPA
aka FILMS TO KEEP YOU AWAKE: BLAME 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Klinika

::REŻYSERIA::
Narciso Ibanez Serrador

::SCENARIUSZ::
Luis Penafiel,
Luis Murillo

::MUZYKA::
Mario de Benito

::OBSADA::
Nieve de Medina, Montse Mostaza, Terele Pavez...

::KRAJ::
Hiszpania

::ROK::
2005

::CZAS TRWANIA::
72 min.


 
 

Pojęcie kobiecości posiada raczej pozytywne konotacje. Od kobiet oczekuje się przede wszystkim łagodności, dobroci, skromności i czułości. Ich tradycyjna rola sprowadza się do dwóch dziedzin – dbania o ognisko domowe (obecnie rozumiane metaforycznie) oraz macierzyństwa. Matce, jako tej , która daje życie, należy się ogromny szacunek. Do czasu jednak. Dopóki nie przyjdzie jej do głowy, by to życie odebrać. Taka kobieta zwykle staje się w oczach społeczeństwa potworem, skąd niedaleko do bohaterki horroru. Temat aborcji wzbudza wiele skrajnych emocji w krajach katolickich, do których należy m. in. Hiszpania. Być może dlatego Narciso Ibanez Serrador zdecydował się przenieść go na srebrny ekran.

Klinika to bezsprzecznie film o kobietach, mężczyźni istnieją gdzieś w tle i funkcjonują głównie jako przyczyna kobiecych problemów. Ana pracuje jako ginekolog, żyje samotnie w wielkim domu, gdzie również przyjmuje pacjentki. Dzięki niej wiele kobiet cieszy się macierzyństwem, pozostałym pomaga nie zostać matkami i nie jest to jedyna kwestia obciążająca jej sumienie. Kiedy do Any wprowadzają się pielęgniarka Gloria z córką Vicky, w domu zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Atmosfera dodatkowo pogarsza się po skrobance, jakiej lekarka dokonuje na współlokatorce.

W przeciwieństwie do innych filmów tej serii, Klinikę ogląda się nad wyraz dobrze. To jedyna produkcja odznaczająca się tajemniczym klimatem i interesującą fabułą przepełnioną zagadkami. Bohaterki, choć nieurodziwe, są ciekawymi postaciami, zwłaszcza Ana o silnej osobowości. Gloria jest raczej bierna, zmaga się z typowymi problemami samotnej matki oraz miłosnymi awansami Any. Asystowanie podczas skrobanek ciąży na jej psychice, podczas gdy dla lekarki to rutyna. Osamotniona córka Glorii, kilkuletnia Vicky, błąka się po domu odkrywając jego tajemnice.

Fabuła jest ciekawa, urozmaicona zagadkami, które pełnią funkcję fałszywego tropu, mają za zadanie zmylić widza. Sposób przedstawienia tej historii niejako wymusza wolne tempo akcji, co dla niektórych może okazać się wadą filmu. Napięcie, choć subtelne, narasta przez cały seans aż do momentu kulminacyjnego w końcówce, mimo tego film nie straszy w tradycyjny sposób. Koniec nie jest równoznaczny z rozwiązaniem wszystkich tajemnic z główną zagadką na czele - co tak naprawdę wydarzyło się w domu lekarki Any? Nie wiedzieć czemu polski tytuł horroru nie jest dosłownym tłumaczeniem, tak jak pozostałe w serii. Oryginalny daleko lepiej sugeruje, na jaką interpretację wydarzeń powinien zdecydować się widz.

Klinika to niezły, bardzo nastrojowy horror, przypominający nieco produkcje azjatyckie, który sprawdzi się w zimowy wieczór. Ocenę warstwy ideowej pozostawiam sumieniom widzów. 

::PLUSY::
+ sposób przedstawienia fabuły
+ nastrojowy
+ pełen tajemnic i zagadek
+ bohaterki

::MINUSY::
- mało tradycyjnego straszenia

::OCENA FILMU::
6,5
/10 

   

AUTOR: KAROLINA GÓRSKA