SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

PORA MROKU 

 

::TYTUŁ POLSKI::
P
ora Mroku

::REŻYSERIA::
Grzegorz Kuczeriszka

::SCENARIUSZ::
Dominik Wieczorkowski-Rettinger

::MUZYKA::
Nikodem Wołk-Łaniewski

::OBSADA::
Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski, Natalia Rybicka, Bogdan Koca

::KRAJ::
Polska

::ROK::
 
2008

::CZAS TRWANIA::
102 min.


 
 

Polskie horrory, które do tej pory miałem przyjemność oglądać, niestały na przyzwoitym poziomie, powiedziałbym nawet, że były bardzo słabe. Dlatego do tej produkcji podszedłem sceptycznie, ale podczas oglądania zmieniłem o tym filmie zdanie, ale zacznę najpierw od samego początku...

   

Akcja filmu rozgrywa się na Dolnym Śląsku, gdzie w poszukiwaniu za zaginionym bratem wyrusza "troskliwa" siostra. Wraz z trójką swoich przyjaciół pragnie przekonać się czy Adam żyje. Ostatni od niego znak, pochodził z nieczynnej od lat kopalni, gdzie młodzież postanawia się wybrać. Na miejscu szybko ich miny rzedną i chcą jak najszybciej opuścić to miejsce, ale ktoś nie chce ich wypuścić. W między czasie do szpitala psychiatrycznego trafia grupka wyrzutków społeczeństwa, którzy mają odrobić swoją karę w tym miejscu. Dwie te historie mają wspólny koniec, bardziej przerażający dla bohaterów niż błahy...

  

Wbrew opinią wielu ludzi, uważam ten film za najlepszą produkcję grozy, jaka wyszła do tej pory w Polsce. Nie jest to jakiś wybitny film, ale pomysł na niego był niezły, gorzej z realizacją. Świetna linia melodyczna, nadawały temu filmowi odpowiedni klimat. Gra aktorska stała na dobrym poziomie, ale na szczególną uwagę zasługiwali Natalia Rybicka oraz Paweł Tomaszewski. Świetne lokacje, w końcu można było zobaczyć "własne"  krajobrazy i przekonać się, że w Polsce również są miejsca, w których można kręcić horrory. Podczas oglądania filmu widzimy dziwne przebłyski innych akcji, dla mnie jest to ciekawy efekt, który pozytywnie pływa na całą produkcję.

  

W filmie jest trochę nielogicznych scen, w których trzeba dłużej pomyśleć i domyślać się o co tak na prawdę chodziło filmowcom. Na plus zasługuje otwarte zakończenie, przez co może powstać kontynuacja, ale miejmy tylko nadzieję, że pobije ten film pod każdym względem. Efekty specjalne na równym poziomie z tymi, co możecie zobaczyć w amerykańskich produkcjach. Podczas oglądania nie zaznałem uczucia nudy, co mnie bardzo zdziwiło, a to chyba dlatego, że jeśli nie było akcji odpowiednich dla horroru, zaczęło robić się trochę śmiesznie. Jak widzicie, w filmie zawarty jest zarazem czarny humor jak spora dawka dobrego thrillera/horroru.

  

Podsumowując daną produkcję, muszę stwierdzić, że film ten posiada więcej plusów niż minusów, które stawiają go w pozytywnym świetle. "Pora Mroku" może nie jest wybitnym filmem, ale warto go zobaczyć z jednego prostego powodu, jest to produkcja polska. Zachęcam do zobaczenia. 

::PLUSY::
+ efekty specjalne,
+ muzyka,
+ Natalia Rybicka i Paweł Tomaszewski,
+ ciekawe lokacje,
+ ciekawe wstawki...

::MINUSY::
- nielogiczność niektórych scen,

::OCENA FILMU::
6,5/10 

   

AUTOR: PASTOR