::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Lśnienie

::
REŻYSERIA::
Mick Garris


::SCENARIUSZ::
Stephen King


::MUZYKA::
Nicolas Pike

::ROK::
1997

::CZAS TRWANIA::
273 min.

::OBSADA::
Jan Van Sickle
Tomas Herrera
Wil Horneff
Pat Hingle
Stanley Anderson
John Durbin
Elliott Gould

::PLUSY::
+ Dokładne odzwierciedlenie książki
+ Bardzo dobra telewizyjna produkcja
+ Aktorstwo

::MINUSY::
- Czas trwania

::OCENA FILMU::
8/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SHINING (MINI-SERIAL)

 

Po obejrzeniu znakomitego wręcz filmu Stanleya Kubrica postanowiłem sięgnąć po produkcję telewizyjną, której producentem i scenarzysta jest Stephen King.

Jack Torrence porzuciwszy swoje "pijackie życie" postanawia zacząć wszystko od początku. Ma on wspaniałą żonę Wendy oraz 7 letniego syna Danny'ego , który jest dość niezwykłym dzieckiem, otóż potrafi on przewidzieć przyszłość i często wokół niego występują dziwne zjawiska. Torrence po utracie posady nauczycielskiej w szkole średniej , dostaje doskonalą ofertę pracy - jako stróż zimowy w pięknie położonym w górach Skalistych hotelu Overlook. Hotel jak na pensjonat wypoczynkowy ma bardzo mroczna przeszłość, która udziela się Jack'owi. Popada on w obłęd i chce zabić swoja rodzinę... Wendy i Danny są zdani tylko na siebie ponieważ szalejąca zima zerwała linie telefoniczne a radio zostało zniszczone...

Obraz ten w przeciwieństwie do wizji Kubrica jest dokładnym odzwierciedleniem książki. Książka była naprawdę rewelacyjna i musze stwierdzić ze film też jest bardzo dobry - i tu się mile zaskoczyłem, bo przeważnie produkcje tv są raczej marne. Nie jest on tak wspaniały jak film Kubrica , nie ma tego klimatu i nastroju grozy no i oczywiście zabrakło cudownego wręcz Jacka Nicholsona, który rewelacyjnie wcieli się w postać Torrence'a. Co do gry aktorskiej to nie mam żadnych zastrzeżeń. Steven Webber co prawda nie jest Nicholsonem, ale jego rola wypadała naprawdę bardzo dobrze. Courtland Mead jako Danny Torrence wypadł dużo lepiej niż Danny z wersji Kubrica. Tak właśnie wyobrażałem go sobie w książce jako rozgadanego i bystrego chłopca co nie można było powiedzieć o Dannym z pierwszej wersji Lśnienia ponieważ dużo się nie odżywał. W książce bronią Torrence;a był kij do krykieta więc i tutaj jej używa niestety nie uświadczymy równie ekscytujących scen jak u Kubrica.

Jeśli jesteś zagorzałym fanem Stephena Kinga to ta wersje musisz zobaczyć, a jeśli nie jesteś to też polecam obejrzeć bo naprawdę warto i się nie powinieneś zawieść - tylko przygotuj sobie troszkę wolnego czasu, bo film trwa aż 4,5 godziny, ale wierz mi, że nie będą to stracone godziny.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: CANGRE

 
     
 ::GALERIA::