::INFORMACJE::
::TYTUŁ POLSKI::

Jeździec Bez Głowy

::
REŻYSERIA::
Tim Burton


::SCENARIUSZ::
Kevin Yagher, Andrew Kevin Walker


::MUZYKA::
Danny Elfman

::ROK::
1999

::CZAS TRWANIA::
105 min.

::OBSADA::
Johnny Depp
Christina Ricci
Miranda Richardson
Michael Gambon
Casper Van Dien

::PLUSY::
+ Muzyka
+ Dobra i ciekawa obsada aktorska
+ Specyficzny klimat

::MINUSY::
- Mało przerażający jeździec,
- Końcowa scena za bardzo efekciarska

::OCENA FILMU::
7/10
 

 


SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SLEEPY HOLLOW

 

Koniec roku 1799, Ichabod Crane, oddany swej pracy nowojorski policjant, stara się przekonać przełożonych do swych dziwnych, naukowych metod detektywistycznych. Znudzeni prośbami Ichaboda ( w tej roli Johhny Depp ) miejscy notariusze wysyłają go do Sleepy Hollow, małej osady holenderskiej w której od pewnego czasu ludzie tracą głowy w tajemniczych okolicznościach. Po przybyciu na miejsce, młody stróż prawa poznaje legendę o Jeźdźcu Bez Głowy, odpowiedzialnym jakoby za walające się po okolicy, pozbawione głów zwłoki. Jednak musi minąć trochę czasu, by policjant przekonał się że nie wszystko da się pojąc rozumem.

Jest to dość klimatyczny film łączący w sobie horror, grozę, sensację, kryminał i przygodę. Klimat w nim można określić jako mieszany. Raz film przestraszy nas, zaintryguje. A innym razem rozśmieszy nas do łez. Może chociaż dla tego klimatu warto obejrzeć ''Jeźdzca bez głowy''. Film zrealizował zainspirowany twórczością Washingtona Irvinga i kreskówką Disney'a Tim Burton (seria Batmanów).

Muszę przyznać, że został on nakręcony dosyć ciekawie. Jesienna szarość, właściwie całkowity brak jakichkolwiek kolorów.Pustka i przygnębiające krajobrazy. Fabuła jest przedstawiona w bardzo dynamiczny sposób, może chwilami nawet nazbyt skrótowy. Wiele jest przeskoków pomiędzy poszczególnymi lokacjami. Kamera właściwie bez przerwy skierowana jest na Ichaboda- granego przez Johny'ego Deep'a. Swoją drogą - wszystkie filmy, jakie widziałem z tym aktorem określiłbym mianem dziwnych, Sleepy Hollow nie jest wyjątkiem. Tytułowego jeźdzca gra sam Christopher Walken, który znany jest z jeszcze dziwniejszych ról i produkcji. Nie zabraknie również Wednesday z Rodziny Adamsów. Aktorzy świetnie psaują do dobranych ról.

"Jeździec bez głowy" jest dosyć ciekawą pozycją na wieczór. Niestety o mocniejszych wrażeniach i zerwaniu z fotela można zapomnieć, gdyż mało jest w nim zaskakujących momentów, a sam jeździec aż taki straszny nie jest. Całość dobrze zrobiona, lecz brak jej tego ,,Czegoś'' występującego w wielu dobrych horrorach. Pod koniec filmu występuje za dużo efektów, co nie sprawdza się najlepiej.

Do plusów zaliczyć można klimat (niby nie taki straszny, lecz występuje pewna mroczność), muzykę stojącą na wysokim poziomie (przybycie jeźdzca zapoczątkowane jest tajemniczymi dźwiękami lub zupełną ciszą która jescze bardziej potęguje nastrój grozy). Z obsady filmu możemy wyróżnić Johnny'ego Deep'a i Christophera Walkena. Mają w swej karierze następny udany film. Nienajgorzej zagrała również Christina Ricci. Chciałbym dodać, że tytułowe miasteczko zrobiono od podstaw, a po skończeniu produkcji wszystkie elementy uległy znisczeniu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ


DVD

CIEKAWOSTKI

KSIĄŻKI

SYLWETKI

MUZYKA

DOWNLOAD

AUTOR: BRAVEHEART

 
     
 ::GALERIA::