SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

SWIMMING POOL
(
Der Tod feiert mit) 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Basen

::REŻYSERIA::
 Boris von Sychowski

::SCENARIUSZ::
 Boris von Sychowski,
Lorenz Stassen

::MUZYKA::
Johannes Kobilke
 

::OBSADA::
Jonah Lotan, Thorsten Grasshoff, Maximilian Grill...

::KRAJ::
USA, Niemcy

::ROK::
2001

::CZAS TRWANIA::
 89 min.


 
 

W modzie bywa tak, że gdy wyjdzie jakaś krótka i niepowtarzalna seria ubrań, na rynku pojawiają tańsze, nie zawsze dorównujące im jakością podróbki. Podobnie jest ze slasherami. Stały schemat z klasyków jak "Krzyk", czy "Koszmar Minionego lata", jest powielany do dzisiaj. Niestety z o wiele gorszym wykonaniem. Przykładem takiej produkcji jest "Basen".

    

Grupa bliskich sobie przyjaciół po zakończeniu roku szkolnego w Międzynarodowej Szkole w Pradze, postanawia urządzić z tej okazji imprezę. Celem ich nocnej zabawy staje się ogromny, paryski basen, do którego się włamują. Mimo iż wszystko przebiega w miłej atmosferze, nie wiedzą, że wraz z nimi zamaskowany psychopata, który zmieni imprezową noc w krwawą rzeź.

Głównym minusem "Basenu" jest schematyczność i powielanie znanych pomysłów. Grupa przyjaciół (koniecznie licealiści), nocna impreza poza domem i morderca. Do tego dochodzą jeszcze niepotrzebne wątki w filmie (niezdanie egzaminu przez jedną z dziewczyn, czy dochodzenie detektywa), niezbyt dobre dialogi oraz zupełny brak napięcia. Ponadto motyw mordercy wydaje się być banalnym. Nie będę zdradzał szczegółów, ale przyznam szczerze, że naprawdę byłem rozczarowany. Jednak żeby nie być tak całkowicie krytycznym wobec tego filmu, dostrzegłem w nim kilka plusów. Pierwszym z nich jest lokacja. Basen jest dość oryginalnym miejscem na masową rzeź po dziesiątkach zbrodni, które rozegrały się w lesie czy nad jeziorem. Pozytywnie również prezentuje się postać zabójcy. Mimo iż strój nie jest jakiś naprawdę innowacyjny to urzekł mnie swoją prostotą.

    

Podsumowując "Basen" to kolejny slasher, który powinno oglądać się z nudów. Brak atmosfery grozy i napięcia, a także schematyczność sprawia, że nie mam ochoty wracać do tego filmu. Być może kolejna część zaprezentuje wyższy, bardziej ambitny poziom.
  

::PLUSY::
+ lokacja (basen)
+ strój mordercy

::MINUSY::
- zakończenie
- motyw mordercy
- dialogi
- niepotrzebne wątki
- schematyczny
- brak grozy


::OCENA FILMU::

4/10
    

   

AUTOR: SOK