SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW ORYGINALNYCH

0-99A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


  

TEXAS CHAINSAW MASSACRE:
THE BEGINNING 

 

::TYTUŁ POLSKI::
Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną: Początek

::REŻYSERIA::
Jonathan Liebesman

::SCENARIUSZ::
David J. Schow,
Sheldon Turner

::MUZYKA::
Steve Jablonsky

::OBSADA::
Jordana Brewster, Taylor Handley, Diora Baird

::KRAJ::
USA

::ROK::
2006
 

::CZAS TRWANIA::
 91 min.


 
 

  „Nie martw się, Tommy. Nie musisz być ładny, żeby pracować w rzeźni.”

Najlepszy krwawy horror wśród wszystkich filmów grozy to ...  „Texas Chainsaw Massacre: The Beginning”. Po wspaniałym i udanym remeake’u, nadszedł czas na stworzenie nowości w masakrze. Reżyserom się udało. Prequel z obiecującym tytułem odniósł sukces. Głównie ze względu na krwawe sceny gore oraz dlatego, iż można było zobaczyć historię Hewitt’a od jego narodzin.

       

Film zaczyna się bardzo ciekawie. Praca w rzeźni w Travis Country... Pakowanie mięsa - normalny roboczy dzień. W pewnej chwili otyła kobieta pada na ziemię. Ku mojemu zdziwieniu umiera, ale jednak pozostawia po sobie „niespodziankę” – małego Thomasa Hewitta.  Znana nam (m.in. z remeak’u <2003r>) Luda May, znajduje niemowlę w śmietniku, po czym zabiera je do domu. Obiecujący tytuł dał się nam we znaki. Teraz się łatwo można domyślić, dlaczego właśnie "początek".

Jest rok 1969. Wybuchła wojna w Wietnamie. Dwaj bracia Eric i Dean zostali powołani do wojska. Dean zakłada uchylenie się od poboru i wyjazd na południe. Ma poparcie ze strony swojej dziewczyny Bailey. Podczas ostatniej przejażdżki, jadą przez Teksas, chcąc po raz ostatni dobrze się zabawić. Sielankę przerywają groźni motocykliści, Holenda z dziewczyną - Alex, którzy napadają na nastolatków. Alex powoduje wypadek przez który Chrissie (narzeczona Erica) zostaje wyrzucona z auta w krzaki. Po pewnym czasie pojawia się szeryf Hoyt. Ukrywająca się w zaroślach, dziewczyna jest świadkiem jak szeryf z zimną krwią zabija Alex, po czym bez żadnego wytłumaczenia, znęca się nad jej przyjaciółmi i zabiera ich do radiowozu. Bez wiedzy Chrissie, szeryf wraca z jej przyjaciółmi do rodzinnego domu Hewittów, gdzie czeka już Thomas, potworny morderca, znany jako Skórzana Twarz, wraz z resztą rodziny. Teraz przed dziewczyną staje ogromnie, trudne zadanie wyratowania przyjaciół. Nieustanna walka z Leatherface'm, lejąca się krew, ciarki przechodzące po plecach i zastanawianie się "co dalej" to podstawowe zagadnienia związane z filmem.

       

Oczywistymi plusami w filmie jest przedstawienie życiorysu Leatherface'a i liczne sceny gore. Nie zapominajmy również o świetnych efektach specjalnych i wspaniałej grze aktorów. W „Teksańskiej Masakrze Piłą Mechaniczną: Początek” bardzo dobrze sprawdza się ścieżka dźwiękowa. Odgłosy cierpiących ludzi, piły łańcuchowej Hewitta i odgłosy łamanych kości, przyprawiają nas o gęsią skórkę. W filmie występują też momenty, w których widz, aż ze strachu podskoczy na krześle. Sądzę, że minusów nie ma, choć możemy się zawsze czegoś dopatrzeć. W "Teksańskiej Masakrze Piłą Mechaniczną: Początek" brakowało jedynie dziwactw w rodzinie Hewittów, takich jak były m.in. w części pierwszej. No ale pamiętajmy, że „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną” z 1974 roku jest KLASYKĄ !  Film możemy nazwać "biografią seryjnego zabójcy", ponieważ jako jedyna z wielu części ukazała nam portret Thomasa Hewitt'a. Mało znany reżyser Jonathan Liebesman, podjął się bardzo wielkiego ryzyka nakręcając masakrę, lecz udało mu się. Film zdobył wielu fanów na całym świecie oraz zarobił bardzo dużo pieniędzy. Wchodzącą do kin „Teksańską Masakrą (...): Początek” na pewno nie pogardził ŻADEN prawdziwy fan horrorów.

       

Na końcu chciałabym dodać, że „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną: Początek” to film przeznaczony tylko dla widzów o bardzo mocnych nerwach. Uważam, że jest to najohydniejsza cześć w całej trylogii masakry. Porównując „Teksańską Masakrę Piłą Mechaniczną: Początek” i „Piłę III”  dziwi mnie, dlaczego akurat trzecia cześć Piły była od 18 lat, skoro wręcz się na tym można było pośmiać. „Teksańska Masakra Piłą Mechaniczną: Początek” to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat. Wzbudza w widzu refleksję, dlaczego akurat się „tak” a „nie inaczej” skończył. Serdecznie polecam „Teksańska Masakrę Piłą Mechaniczna: Początek” hardcore’owym fanom filmów grozy.

 

::PLUSY::
+ Świetna gra aktorów
+ muzyka / efekty specjalne
+ Sceny gore
+ Brutalność
+Ukazanie życiorysu leatherface’a
+ Film niewątpliwie trzyma w napięciu

::MINUSY::
- Nie ma takowych

::OCENA FILMU::

10/10
   

   

AUTOR: BLOODY1991