PRZECHLAPANE  /  G R Y  /  ARENA HORROR
   


:: INFORMACJE O GRZE ::

 :: TYTUŁ ORYGINALNY ::
Ab in den Pool!

:: TYTUŁ POLSKI ::
Przechlapane

:: AUTOR ::
Heinz Meister

 :: WYDAWCA ::
Rebel

 :: ROK WYDANIA ::
2019

:: LICZBA GRACZY ::
3 - 6 osoby

:: WIEK ::
od 6 lat

:: CZAS GRY ::
10 minut

:: OCENA ::
5/6


:: GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM ::


 

 

"Przechlapane" to propozycja od Wydawnictwa Rebel. Bardzo prosta i przyjemna gra, która spodoba się większości mało wymagających graczy, którzy nastawieni są na szybką rozgrywkę i świetną zabawę. Zapraszam do recenzji.

:: ZAWARTOŚĆ / WYGLĄD ::

Gra "Przechlapane" zapakowana jest w metalowe opakowanie o świetnym designie. Na wierzchniej części opakowania mamy duży tytuł, ulokowany po skocie, a tuż pod nim "nawołujące hasło": Kto (nie) zmoknie?. Czy jest ono chwytliwe, nie sądzę. Tytuł świetnie wtopiony jest w rozbryzg wody, z której wyskakuje sporo basenowych zabawek, czy to piłki, rurki, czy kaczuszki. Na bokach znajduje się kilka grafik, tytuł oraz kolejne hasło: "Suchy zostanie tylko jeden! Na rewersie standardowo nie mogło zabraknąć krótkiego opisu gry, fotki z przykładowej rozgrywki, informacje o grze i wydawcy. Na pewno trzeba pochwalić wydawcę za świetne, żywe kolory, które powalają swoją jakością.

W środku otrzymujemy ulotkę reklamową z małymi grami. Krótka instrukcja przedstawia wręcz trywialne zasady, nie zabrakło w niej graficznych przykładów i niezłych opisów. Dostajemy również sześć żetonów graczy, wszystkie o różnych kolorach. W opakowaniu znajduje się basen 3D, który montujemy w wyprasce. Każdy z graczy otrzymuje po trzy figurki gracza, które ozdabia je dołączonymi naklejkami.

Najważniejsza jest tutaj wypraska, która jest zarazem planszą gry. Po środku umieszczamy kartonowy basen 3D, zaś na około znajduje się tor gry. Zostały na nim wydzielone pola, w których stawiamy wszystkie pionki. Dodam jeszcze, że wszystkie pionki zostały zapakowane w woreczki strunowe, z rozróżnieniem na kolory.

:: ZASADY / ROZGRYWKA ::

Cel gry jest bardzo prosty. Należy wepchać pionki swoich przeciwników do basenu i pozostać suchym. Przygotowanie gry jest jeszcze prostsze. Po poradzeniu sobie z przyklejeniem wszystkich naklejek ustawiamy pudełko z grą na stołu i wkładamy do niego basen 3d. Następnie losowo rozmieszczamy wszystkie pionki wokół basenu, na wyznaczonych polach. Każdy otrzymuje jeden z żetonów gracza. Nie można nikomu pokazywać, jaki kolor pionków nam się trafił. No i możemy zaczynać.

W grze postępujemy według trzech punktów:
1. Wybieramy dowolny pionek przy basenie. Podnosimy go, aby zobaczyć cyfrę spod spodu. Tutaj akurat wszyscy muszą zobaczyć wartość pionka.
2. Przesuwamy pionka o jego wartość w dowolnym kierunku. Nie możemy zawracać.
3. Gdy nasz pionek znajdzie się na polu, gdzie znajduje się inny pionek zbijamy go.

W grze znajduje się pole trampolina, po wejściu na nią lub jej przekroczeniu możemy odgadnąć kolor pionka danego gracza. Gdy zgadliśmy, wtedy gracz ten przegrywa i wrzuca wszystkie pionki do basenu. W przeciwnym razie my przegrywamy i gra się dla nas kończy. Czasami warto powstrzymać się od tego zagrania, ponieważ łatwo można przegrać. Gra kończy się, gdy przy basenie zostały pionki w dwóch kolorach. Rozpatrujemy wtedy:
- pionek osoby najbliżej trampoliny wygrywa,
- jeżeli poprzedni warunek nie został spełniony, rozpatrujemy jego wartość, wyższa wygrywa,
- jeżeli dalej nie doszło do rozstrzygnięcia, wtedy musimy rozpocząć nową grę.

Gra przeznaczona jest dla minimum trzech graczy, jednak w instrukcji widnieje opcja dla dwóch graczy. W tym przypadku kończymy, gdy na planszy zostają pionki w trzech kolorach.

:: SPOSTRZEŻENIA / PODSUMOWANIE ::

"Przechlapane" to świetna, szybka gra, w którą mogą zagrać prawie wszyscy. No właśnie prawie. Jest to prosta gra, gdzie zasady wytłumaczymy w mig. Prostota objawia się na każdym kroku. Gra nie oferuje mam żadnego scenariusza, po prostu stajemy na krawędzi basenu i niszczymy innych graczy. Z tym, że nie możemy zdradzić, jaki kolor jest nam przypisany. W naszej turze nie musimy poruszać się naszym pionkiem, najlepiej robić tak, żeby zmylić naszych przeciwników i za każdym razem grać innym pionkiem. Poruszamy się w lewą lub prawą stronę o wartość widoczną na dolnej części pionka.

Wydanie gry jest rewelacyjne. Świetne opakowanie, metalowa puszka, z żywymi kolorami i niezłymi grafikami. Bez problemu można wszędzie je przenieść i grać gdzie tylko chcemy. Opakowanie to również pole gry, więc nie potrzebujemy zbyt dużo miejsca. Ważne żeby położyć ją na stabilnym podłożu, aby pionki się nie przesuwały. Mam jedno zastrzeżenie, a mianowicie czerwony żeton gracza nie jest czerwony. Wygląda raczej jak pomarańczowy, możemy go rozpoznać po charakterystycznej naklejce, która również znajduje się na pionku.

Ciekawym rozwiązaniem jest pole trampoliny, które już w pierwszym ruchu może zmienić losy całej gry. Możemy zgadywać kolor przeciwnika, co oznacza, że gdy go zgadniemy, przeciwnik od razu przegrywa, jednak gdy nie uda nam się to, my kończymy grę. Gra wymusza na nas zapamiętywanie wartości poszczególnych pionków, co rozwija naszą pamięć. Dodatkowo musimy wykazać się taktyką i rozplanować tak nasze ruchy, abyśmy nie przegrali i nikt nie odgadł naszego koloru.

Gra sprawdzi się świetnie w wielu sytuacjach, czy to w gronie rodzinnym, czy na imprezie. Nie ma tutaj określonego przeznaczenia. Bez problemu mogę ją polecić wszystkim, jako miłą odskocznię od ciężkich tytułów.

 AUTOR: MICHAŁ N.

 


:: ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA ::

6 żetonów

18 pionków

37 naklejek

instrukcja

 basen 3D


KUP W SKLEPIE REBEL