HELLRAISER 2  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


HELLRAISER 2

Postaci jednej z najznamienitszych twórców brytyjskiej fali grozy nie będę tu raczej opisywał, gdyż większość z was zapewne ją kojarzy. Takie obrazy, jak Candyman, Nightbreed czy omawiany przeze mnie właśnie Hellraiser, zapisują się już w pewien kanon sztuki straszenia, którego popularność jest do dziś wszechobecna. Clive Barker bezspornie jest człowiekiem renesansu, spełnia się doskonale w postaci filmowca, pisarza, a także grafika i autora oryginalnych w swoim wyrazie obrazów. Wpływ Barkera na swoich kolegów po fachu oraz całe horrorowe środowisko wydaje się być nieśmiertelny, a świadczy o tym chęć i zainteresowanie, z jakim przeróżni autorzy sięgają po motywy jego twórczości.

Złożony w hołdzie autorowi album, składający się z różnych historii, stworzonych przez najlepszych rysowników oraz scenarzystów komiksowych naszych czasów, wykorzystuje znane nam motywy Barkerowskie, jak postaci Cenobitów, z Pinheadem na czele oraz  tajemniczej kostki Lemarschanda. Wszystkie jednak opowieści, korzystając z opatentowanych już wątków, wprowadzają nas w zupełnie inne przerażające światy, zdecydowanie lepsze niż te, serwowane przez nieudolnych epigonów z kolejnych filmowych odsłon.

Każdą z umieszczonych w drugim albumie historii, cechuje oryginalny sposób przedstawienia piekielnej mitologii Barkerowskiej. Będąc świeżo po lekturze, stwierdzam śmiało, że komiks trzyma wysoki poziom, tak od strony zachwycających i mrocznych ilustracji, jak i genialnych tekstów np. Del Stone Jr w paranoidalnej i tragicznej historii o miłości „Dziewczynka z Wizjera” z groteskowo barwnym stylem Marca Hempela. Na ogromny plus zasługuje  również tekst Nicolasa Vinc’a z ilustracjami Johna Boltona („Arlekin i walentynki” wraz z Neilem Gaimanem, „Boże zachowaj Królową”, „Księga Magii”). Klimat komiksu jest niesamowicie mroczny i upiorny. Współpraca Boltona i Vince’a w efekcie wydała soczyście krwisty owoc ich pracy w postaci opowieści o skrajnym fanatyzmie i wojnie, w której Boski plan i poświęcenie to tylko puste słowa.

W całym albumie „Hellraiser 2”, wszystkie komiksy są świetne, jedne może nieco bardziej od drugich, lecz miałbym spory kłopot ze wskazaniem najsłabszej opowieści w całym zbiorze. Wszystkie komiksy w owym zbiorku zostały wydane na samym początku lat 90’tych, w czasach, gdy inspiracje Barkerem nakreślały się najsilniej wśród fanów jego twórczości. Co do wydania , trzeba przyznać, że jest wyśmienite, twarda, książkowa, lakierowana oprawa z widniejącym na niej klimatycznym projektem Dave’a Mackena, była strzałem w dziesiątkę. Ze spokojnym sumieniem  polecam ten zbiorek każdemu fanowi horroru, jak i wielbicielowi Barkerowskiej makabry.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hellraiser 2

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Clive Barker's Hellraiser Collected Best

:: SCENARIUSZ ::
Clive Barker

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Checker Book Publishing Group

:: ROK WYDANIA ::
2008

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
DANIEL PODOLAK