INCAL # 1 - POŻEGNANIE Z OJCEM  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 
 
TYTUŁ POLSKI:
Incal #1 – Pożegnanie z Ojcem

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Avant L’Incal: Adieu le pere

AUTORZY:
Alexandro Jodorowsky, Zoran Janjetov

WYDAWCA POLSKI:
Egmont

WYDAWCA ORYGINAŁU:
Les Humanoides

ROK WYDANIA:
 2003


INCAL # 1 - POŻEGNANIE Z OJCEM

Incal – Legendarna seria SF, której twórcą jest Alexandro Jodorowsky, zadebiutował w Polsce, w 2003 roku za pośrednictwem wydawnictwa Egmont. Pierwsze sześci tomów komiksu ("Przed Incalem") zostało narysowanych przez Zorana Janjetova. Kolejne tomy ("Incal" oraz "Po Incalu") były tworzone przez słynnego Moebiusa. Warto zaznaczyć iż Egmont w ramach serii "Mistrzowie Komiksu" wydał "Incal", jako jeden zbiorczy tom w twardej oprawie.

Ziemia 2014. Miasto-Szyb. John Difool, mieszkaniec Czerwonego Pierścienia (dolnych sfer) owego miasta wraz z towarzyszami próbuje zyskać nieco szmalu zabawiając gości z wyższych sfer - Arystoków. Ci żądni krwi i pełni obłudy, są gotowi zapłacić każdą cenę by móc obejrzeć sprośne widowisko. Życie w dolnych sferach City-Shaft (Miasto-Szyb), nie jest łatwe o czym wielokrotnie przekonuje się główny bohater sagi, wcześniej wspomniany John Difool.  Jego matka jest homeodziwką, a ojciec prostym złodziejem – nieudacznikiem. W trakcie próby kradzieży ojciec Johna, zostaje złapany, a jego egzekucja jest transmitowana publicznie. Na domiar złego John, również zostaje świadkiem spektakularnego samobójstwa swojej matki – homeodziwki. Pogrążony w depresji wraz ze soją betonomewą – Deepo, postanawia zakończyć swój żywot. Jednak w ostatniej chwili pewna grupa rebeliantów odwodzi go od tego zamiaru. W tym momencie następuje pewien przełom w komiksie. Władze Ziemi 2014, planują dokonać inwazji na planetę Megalex, co jest przyczyną zmożonego ruchu społecznego. Przeciwnicy i zwolennicy wszelkich ruchów zbrojnych ścierają się między sobą, a John pozostaje w centrum wartkiej akcji. City-Shaft ogarnia wielki chaos, w trakcie którego nasz główny bohater zyskuje nowego sprzymierzeńca – byłego roboglinę,  Kolbo – 5. Ten niespodziewanie oferuje mu współpracę...

Alexandro Jodorowsky jest jednym z najlepszych scenarzystów komiksowych wszech czasów. Potwierdził to nie tylko w serii "Incal", ale również w spin-off’ach (pobocznych tytułach do Incala”): "Kasta Metabaronów", "Technokapłani" oraz "Megalex". Jego twórczość nie tylko zaskakuje, ale i momentami szokuje. Niektóre motywy fabularne są niekonwencjonalne i bardzo nowatorskie. Niekiedy pojedyncze kadry łamią pewne bariery przyzwoitości. Nie przeszkadza to jednak licznemu gronu fanów Alexandro Jodorowskiego. Tom "Pożegnanie z Ojcem" jest po prostu kanonem Science Fiction i pozycją po którą każdy zwolennik tego gatunku powinien sięgnąć. Poza wybitnym scenariuszem potencjalnego czytelnika z pewnością zachęcą staranne i przyjemne dla oka rysunki artysty rodem z Serbii – Zorana Janjetova. "Incal" jest zdecydowanie komiksem wartym przeczytania, zresztą biorąc pod uwagę uznanie z jakim się spotkał (na świecie jak i w Polsce), chyba rekomendować go nie muszę.

 
 

 

 
   

AUTOR: INCUNABULUM