AMAZING SPIDER-MAN. GLOBALNA SIEĆ: DEMONSTRACJA SIŁY (TOM 3)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


AMAZING SPIDER-MAN. GLOBALNA SIEĆ: DEMONSTRACJA SIŁY (TOM 3)

Przygody Spider-Mana zawsze były łakomym kąskiem dla czytelników, którzy wręcz ubóstwiają tą postać. Jednak seria spod znaku Marvel Now! 2.0 przedstawia ją trochę inaczej, nie jako zagubionego bohatera z problemami w życiu codziennym, tylko szefa wielkiej korporacji, działającego nie tylko na rynku lokalnym, lecz na całym świecie. Trzeci tom zmienia to i znowu przenosimy się do rodzinnego miasta Petera. Czy jednak ta zmiana przysłuży się tej serii?

Peter nie przepada za Tonym Starkiem, który od dłuższego czasu ma z nim na pieńku. Oboje spotykają się na imprezie dobroczynnej związanej ze zbiórka pieniędzy na fundacje wujka Bena. Dziwnym trafem w towarzystwie Starka znajduje się MJ. Mary Jane pracuje w Stark Industries, co nie do końca podoba się Peterowi. Oboje nie stronią od złośliwości w swoją stronę. Podczas wystąpienia Parkera pojawia się Duch. Czy wykorzysta moment, aby pozbyć się przeciwników? Na scenie pojawia się Regent, persona uważana za tego dobrego, jednak do czasu. Uważa on, że pozbycie się superbohaterów pomoże tylko światu. Wprowadza swój misterny plan. Najpierw przekonuje ich do siebie, aby później pozyskać ich moce. Czy dwójce skłóconych niegdyś współpracowników uda połączyć się siły i powstrzymać Regenta?

Trzeci tom "Amazing Spider-Man: Sieć Globalna" to swoisty powrót do korzeni. Autor wraca na rynek lokalny, jednak sama postać Petera nie ulega żadnej zmianie. Slott postanowił nic nie zmieniać i dalej kreować go na wielkiego tego świata, superbohatera i szefa wielkiej korporacji. Czy jest to dobre połączenie? U Iron Mana takie połączenie się sprawdziło, jednak on od początku był kreowany na taką postać, a przy sylwetce Petera jest zupełnie inaczej. Trochę zatraca się granica pomiędzy tym co było na początku, a dzisiejszymi wydarzeniami. Oczywiście Parker czasami sypnie jakimś żartem, obroni niewinnych, jednak, czy aby na pewno tego oczekujemy. Czy takie zabiegi ze strony Slotta nie zmierzają do skopiowania samego Iron Mana, przynajmniej ja to tak odbieram.

Historia ta nie jest wybitna. To dobre czytadło o mało skomplikowanej fabule i konflikcie Spider-Mana i Iron Mana. Wydaje się, jakby to one stanowiły trzon całego tomu, a porucznik ze złoczyńcami odchodziły na dalszy plan. We wszystko to zamieszana jest MJ, która rzucona między dwóch bohaterów nie do końca zna swoją rolę. Nie możemy narzekać na brak odpowiedniej atmosfery, napięcia, braku potyczek. Wszystko wydaje się w porządku, gdybyśmy od początku nie znali tych postaci. Slott stosuje sprawdzone pomysły, które niejednokrotnie czyniły z komiksu dobre dzieło. Mimo mojego narzekania, nie omieszkam stwierdzić, że trzeci tom stoi na przyzwoitym poziomie, na pewno lepszym, niż dwa poprzednie tomy.

Trzeci tom zawiera tylko cztery zeszyty z regularnej serii, dwa pozostałe stanowią annuali z lat dziewięćdziesiątych. Niech to będzie dla Was niespodzianka o czym dokładnie one są, bo fabuła jest znacznie lepsza i na pewno odkryje karty historii ze starego, dobrego Pajęczaka. Napomknąć mogę jedynie tyle, że głównym mścicielem jest tutaj Alistaire Smythe, w historię wplątana jest również MJ i jej córka.

Seria kreuje inne podejście do historii Spider-Mana i na pewno nie wszystkim się to spodoba. Mimo to historia sama w sobie jest w porządku, bez większych fajerwerków, lecz z dobra atmosfera i efektownymi walkami. Do grafiki, tej z ówczesnych czasów i tej z lat dziewięćdziesiątych nie mogę się przyczepić. Również pod względem wydawniczym jest bardzo dobrze. Polecam wszystkim ciekawskim.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Amazing Spider-Man. Globalna sieć tom 3: Demonstracja Siły

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Amazing Spider-Man Worldwide vol 3

:: SCENARIUSZ ::
Dan Slott

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR