AMAZING SPIDER-MAN. GLOBALNA SIEĆ: SPISEK KLONÓW (TOM 5)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


AMAZING SPIDER-MAN. GLOBALNA SIEĆ: SPISEK KLONÓW (TOM 5)

"Amazing Spider-Man. Globalna sieć" to jedna z serii komiksowych o Pajęczaku, która ma bardzo nierówne tempo. Choć z każdym kolejnym tomem jest coraz lepiej i za każdym razem autor ma nam coś ciekawego do przedstawienia. Już poprzednia odsłona zapowiadała nadejście "Spisku klonów". Album zawiera cała główną opowieść wraz z tie-inami, przez co sam czytelnik powinien być zadowolony z jego objętości - czterysta siedemdziesiąt stron. Oczywiście wszystko sprowadza się do jednej postaci, przez co wydawnictwo postanowiło upchać wszystko w jednym wydaniu. W tomie zostało zawartych aż osiem tytułów.

Zaczynamy od głównej osi fabularnej, czyli od "Spisku klonów". Dokonało się to, o co Peter walczył, czyli odwiódł Jay Jamesona Seniora od skorzystania z usług New U Technologies. Korporacja mogła uratować mu życie, lecz Peter wiedząc co stało się z jego pracownikiem nie chciał dopuścić do "leczenia" partnera cioci May. Teraz to Jameson obwinia Parkera o śmierć ojca. Wszystko kręci się wokół New U Technologies. Parker ląduje w siedzibie, a tam ku jego zdziwieniu spotyka nieżyjąca Gwen Stacy, Rhino, czy Electro. Spotkanie takie zwiastuje dynamiczne wydarzenia...

"Spisek klonów" to nic innego jak zabawa w Pana Boga. Firma New U Technologies dzięki zaawansowanej technologii wyspecjalizowała się w ratowaniu chorych osób, a także jakimś cudem potrafią przywrócić zmarłe osoby do życia. Sprawia to, że na arenę wracają wrogowie Pajęczaka, a także jego dobrzy znajomi. Wszystko kręci się wokół tajemniczego Jackela, który wymyślił sobie niecny plan, który ma przynieść mu odpowiednie korzyści. Zaś Spider-Man to już nie ta sama osoba, jaką znamy z początku serii. Tym razem musi się wysilić i podejmować trudne decyzje, które niejednokrotnie są dla niego krzywdzące. Autor w ten sposób powraca do Pajęczaka, którego wszyscy dobrze znali, a nie do zmienionego korposzczura. Dzieje się dużo, fabuła jest tak dobrze napisana, że nie musimy wymagać od niej nic więcej. Podoba mi się to, że Slott daje nam coraz to lepsze, emocjonujące i widowiskowe rozwiązania.

Następnych pięć zeszytów pochodzi z serii "Amazing Spider-Man" #20-24. Akurat tutaj Slott przybliża nam dokładnie pięć wątków, które nie zostały do końca wyjaśnione lub na tyle rozwinięte, że po ich lekturze na pewno będziecie usatysfakcjonowani. Kolejno będziecie świadkami, jak Otto Octavius odzyskuje swoje ciało i jak tego dokonał. Później spotkamy się z Kainem i Jackalem, by przejść do rozmowy Petera z Gwen i skończywszy po finale "Spisku klonów".

Następnie w tomie znalazły się cztery zeszyty "Silk" #14-17. Tym razem nie jest to historia powiązana z główną linią fabularną, lecz zawiera jedynie nawiązania do pewnych jej elementów. Najprościej rzecz ujmując, Silk odzyskuje rodzinę, ale nic nie ma za darmo. W wszystko wplątana jest New U Technologies...

Na koniec otrzymujemy pięć zeszytów z serii "Prowler". To nic innego, jak wyjaśnienie czytelnikowi, dlaczego Prowler postanowił zbratać się z Jackalem. I to by było na tyle, ponieważ historia jest trochę słabsza od pozostałych, a rzucanie Prowlera w różne czasy i sposób przedstawienia nam wyjaśnień, jak również klimat tutaj panujący jest o klasę gorszy.

Komiks jako całość na pewno wart jest przeczytania. To najlepsza odsłona tej serii. To kolejny etap w życiu Parkera i po części powrót do korzeni. Podoba mi się sposób, w jaki przedstawiono nam poszczególne historie. W albumie wszystko ułożone jest tytułami, a nie chronologicznie, może to niektórych denerwować, ale przynajmniej sami możemy zdecydować, czy chcemy przejść np teraz do wyjaśnienia danej łamigłówki lub niedopowiedzenia. Graficznie jest miodzio. Ładne kontury, wszystkie kadry czytelne, dynamiczne i te świetnie trafione kolory. Pod względem wydawniczym również nie mam nic do zarzucenia. Bez problemów mogę polecić piąty tom, a zarazem jeden z najważniejszych tej serii.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Amazing Spider-Man. Globalna Sieć tom 5 – Spisek klonów

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Amazing Spider-Man vol 5 – The Clone Conspiracy

:: SCENARIUSZ ::
Dan Slott, Christos Gage, Peter David, Robbie Thompson, Sean Ryan

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.