BATMAN METAL: MROCZNI RYCERZE (TOM 2)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


BATMAN METAL: MROCZNI RYCERZE (TOM 2)

Scenarzystów Batmana było tyle, że ciężko byłoby ich zliczyć. Mimo swoich lepszych i gorszych czasów Batman po raz kolejny ukazuje się na polskim rynku. Można rzec, że w trochę trudnych czasach dla wydawnictwa DC, które niedawno postanowiło ponownie zamieszać w swoim Uniwersum i pozmieniać co nieco. Również Batman nie oparł się temu zjawisku. Najnowsza część pt. "Batman Metal" przeniesie Was do świata, który stał się areną wojny, ze spaczonymi wersjami Batmana i nigdy nie będzie już taki sam.

Mroczne Uniwersum stworzone przez Jamesa Tyniona IV to nic innego, jak wielowymiarowy wszechświat, w którym nie mogło zabraknąć Batmana. Każda Ziemia posiadała swoją własną wersję Nietoperza. Pochodzący z Ziemi-22, Batman, który się śmieje, połączenie znanego nam Nietoperza z Jokerem, za namową Barbarossa, zbiera śmietankę Batmanów z innych Ziemi, aby wykonać jego misterny plan. Każdy z Nietoperzy odznacza się innymi mocami, a nie są to jakieś płotki, z którymi łatwo będzie można wygrać, ponieważ każdy z nich posiada moce Ligi Sprawiedliwości. Jak je pozyskali pozostawiam Wam. Naszego Batmana czeka prawdziwa jatka... Nie brakuje nawiązania do wątku głównego, a także do przybliżenia nam losów podstarzałego Bruce'a, który to próbuje poskładać swoje życie w całość przybliżając je swojej wnuczce...

Ale za nim przejdziemy do kontynuacji wątku głównego, autorzy serwują nam siedem zeszytów, które opowiadają o tragicznym życiu poszczególnych Batmanów i co tak naprawdę stało się w ich świecie, że stworzył takie kreatury. To alternatywne wersję Batmanów, które powstały w skutek złych decyzji. Światy, w których żyli nieco różniły się od tego nam znanego. Wydawać by się mogło, że każdy z nich był zawsze zły, jednak to życie na nich to wymusiło, a ich światy uległy zniszczeniu. Są to osoby tragiczne, których splot niewyobrażalnych dla nich wydarzeń zmienił ich nie do poznania, jak np. śmierć bliskich. Historie są krótkie, zwięzłe i od razu przedstawiają nam konkretne wydarzenia z ich życia (geneza), które musiały się zamknąć w pojedynczych albumach. Nie ma tutaj miejsca na rozwijanie pobocznych wątków. Nie brakuje emocjonujących momentów. Fabułę wyróżnia dynamiczna akcja, nie ma mowy o nudzie. Wszystkie historie powstania poszczególnych Batmanów są oryginalne, aż chce się dalej zagłębiać w ich życie. Spokojnie można byłoby napisać kolejne zeszyty, a historię poprowadzić tak, aby powstała seria o każdym z nich. Nie są one proste w odbiorze, autor wprowadza bardzo dużo elementów grozy, przez co wielokrotnie z zapartych tchem czytamy dalej. W każdym zeszycie znajdziecie genezę poszczególnych Nietoperzy i informację o ich roli w całym evencie.

Dowiecie się, gdzie znajdują się pokonani bohaterowie, kto ich tam umieścił i o planach, a raczej próbach wyszukania sposobu pokonania Barbadosa. Fabuła brnie do przodu, a Bruce mimo zejścia na dalszy plan jest kluczową postacią. Dowiecie się jak wygląda świat bez Supermana. Kto tak naprawdę wiedzie prym w tym tomie i dlaczego podstarzały Batman nie potrafi połączyć spisanych historii z tym co pamięta.

Wydanie jest wręcz rewelacyjne. Świetna okładka ociekająca grozą i sposób jej wydania. W środku nie jest gorzej. Bardzo dobrej jakości nadruk, a także odpowiednia gramatura papieru. Jeśli chodzi o styl grafik to mamy prawdziwy misz masz, mimo to wszyscy wyszli obroną ręką. Kreska nadaje świetny klimat. Grozą odczuwalna jest na każdym kroku, a ociekające wstrętem i ohydne alternatywne wersje Batmanów trafione są w punkt. Mimo, iż nie jest to wersja Nietoperza, którą wszyscy znają to bez problemów mogę polecić ją każdemu, kto chciałby zobaczyć Batmana wrzuconego w świat mrocznego fantazy i horroru.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Batman Metal: Mroczni Rycerze. Tom 2

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Batman Metal Tome 2: Les Chevaliers Noirs

:: SCENARIUSZ ::
Scott Snyder, James Tynion IV, Josh Williamson, Frank Tieri, Sam Humphries, Dan Abnett, Peter J. Tomasi

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR