BATMAN METAL: MROCZNY WSZECHŚWIAT (TOM 3)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


BATMAN METAL: MROCZNY WSZECHŚWIAT (TOM 3)

Trzeci tom "Batman Metal" to finał, na który wielu czytelników czekało. Na pewno różni się od swoich poprzedników odpowiadając nam na nurtujące nas pytania, lecz czy do końca jest wyjaśniający i zamykający wszystkie wątki? Zapraszam do recenzji.

Zaczynamy podobnie, jak w tomie drugim, na początek zostają wrzucone tie-iny. Tym razem z serii Ligi Sprawiedliwości i Flasha. Próbują oni odzyskać mroczny metal. Ich plany nie są obce Mrocznym Batmanom, którzy podążają za nimi krok w krok. Czeka nas niezła jatka... Resztę zeszytów stanowi główną oś fabularna, gdzie w końcu dojdzie do wielkiej bitwy z Barbatosem. Nie będzie łatwo przeciwstawić się potężnemu zagrożenia z mrocznych czeluści. Ale czy na pewno da się pokonać ich wszystkich?

Wydaje mi się, że pierwsze cztery zeszyty, czyli tie-iny, są najlepsze z całego komiksu. Jest ciekawie, wciągająco, widowiskowo, przemyślanie, a sam motyw osaczenia superbohaterów, wręcz stworzony by cieszyć czytelnika. Doskonale widać tutaj, że nie do końca liczy się siłą, ale również organizacja, zgranie, plan, czy wspólna chęć zdobycia czegoś. W głównej osi fabularnej to nie Batman gra główne skrzypce, to członkowie Ligi Sprawiedliwości, jak Cyborg, Flash, Wonder Woman, czy Aquaman. Mimo to fabuła nie do końca powala swoimi rozwiązaniami. Początkowo jest dobrze, lecz z każdą stroną coraz bardziej zostajemy zasypywani bitwami, czasami bezsensownymi. Jest ich dość sporo. Zatraca się granica, która była odczuwalna w poprzednim tomie, gdzie Mroczni Batmani byli początkowo dramatycznymi personami, zaś później tymi złymi. Akurat tutaj już nie wiadomo kto jest kim. Czasami nawet ci dobrzy okazują się bardziej podstępni od swoich złych wersji. Trochę dziwi mnie takie rozwiązanie, gdzie czeka nas wielka jatka, często z szybko zamkniętymi motywami, lub dziwacznymi rozwiązaniami. Najogólniej pisząc, forma po raz kolejny przerosła treść, szykujcie się na totalna demolkę.

Na pewno nie możemy narzekać na grafikę, która stoi na bardzo dobrym poziomie. Niezła dynamika, ładnie uchwycone kontrasty barw, co tworzy świetny efekt końcowy. Pod względem wydawniczym nie mam nic do zarzucenia. Twarda oprawa, z ciekawym designem, a w środku odpowiednia gramatura papieru i niezły nadruk. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Batman Metal: Mroczny Wszechświat. Tom 3

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Batman Metal Tome 3: Matière Hurlante

:: SCENARIUSZ ::
Scott Snyder, James Tynion IV, Jeff Lemire, Grant Morrison i inni

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR