B.B.P.O.: PIEKŁO NA ZIEMI 2  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


B.B.P.O.: PIEKŁO NA ZIEMI 2

Mike Mignola wraz z Johnem Arcudi znani są z mocnych i niepowtarzalnych historii, wbijających czytelnika w fotel. Autorzy po raz kolejny zaskakują nas wprowadzając w swoje opowieści wampiry, potwory Ogdru Hem, czy gościnny występ Hellboya. Czy również drugi tom zaskoczy nas fabułą i będzie tak samo dobry, a może i lepszy od swojego poprzednika?

Drugi tom składa się z sześciu interesujących historii. "Otchłań Czasu" to swoiste przerzucenie jednego z funkcjonariuszy Biura do czasów prehistorycznych, gdzie spotkamy się z potworami Ogdru Hem w konfrontacji z miejscowym ludem... "Horror w hrabstwie Pickens" to spotkanie z wampirami, które bardzo rzadko pojawiają się w twórczości Mignoli. Fabuła przeniesie nas w partie gór Karoliny Południowej, gdzie pracownicy Biura będą musieli zmierzyć się z dziwną mgłą, która wręcz wchłania żywe organizmy... "Powrót Mistrza" potwierdza, że nie do końca pokonanie plagi wykluczyło ją z gry. Chodzi o korporację Zinco i postać o nazwisku Niczajko... "Przeobrażenie J.H. O'Donnella" to spotkanie z profesorem języków starożytnych, który podczas swojej działalności w BBPO postradał zmysły, załamał się i wpada w coraz większe szaleństwo. Gościnnie pojawia się Piekielny Chłopiec... W "Długiej Śmierci" agent Johann Kraus odnajduje przemienionego w demona Daimio, który zaginął w "Pladze Żab". Daimio zetrze się potworem Wendigo, a także będziemy świadkami pewnej rzezi w drewnianej chatce... W "Diabelskiej machinie" będziemy świadkami konfrontacji Fenix i Devona z krwiorzerczymi bestiami...

Mignola i Arcudi zawsze kreowali mroczny i trzymający w napięciu klimat. "Diabelska machina", "Długa śmierć", jak również "Powrót mistrza" to opowiadania koncentrujące się na wątku głównym, jak i pierwszoplanowych postaciach. Pozostałe są nawiązaniem do twórczości H.P. Lovecrafta z połączeniem horrorów klasy B, często z potworami nie z tego świata, czy fabułą w dziwnych miejscach. Nie brakuje nawiązania do historii z "Plagi Żab", gdzie z otchłani pojawia się nowy prezes organizacji i ponownie chce pozbyć się rządzić i pozbyć się członków BBPO. Na porządku dziennym są tutaj walki z demonami, potworami, czy bestiami. Każde pojawienie się nowych potworów jest skrzętnie zaplanowane, nic nie dzieje się tutaj bez przyczyny, a akcja rozwija się stopniowo. Mignola bardzo rzadko wprowadza motywy z wampirami, mimo to, opowieść ta jest niezła. Trochę nie rozumiem, dlaczego zbyt szybko autorzy kończą niektóre historie, jakby chcieli je momentalnie urwać, dając szybkie zakończenie. Taka sytuacja jest w "Przemianie J.H. O'Donnella" oraz "Horror w hrabstwie Pickens", trochę to dziwne, ponieważ można byłoby jeszcze pociągnąć te historie.

Zespół plastyków składa się z pięciu osób - Tyler Crook, James Harren, Max Fiumary, Jason Latour oraz Guy Davis. Kreska jest różnorodna, mimo to, artyści przedstawiają świat BBPO, jako brudny, zaniedbany, zniszczony, w okowach mrocznych stworów i bestii. Nie brakuje dynamizmu w kadrach, czy też ociekających krwią sekwencji. Wydania Egmontu, jak zawsze zasługuje na pochwałę. Podobnie, jak w poprzednich tomach zastosowano twardą obwolutę i świetnej jakości materiały. Pozostaje jedynie polecić.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
B.B.P.O.: Piekło Na Ziemi 2

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
B.P.R.D. – Hell on Earth Vol. 2

:: SCENARIUSZ ::
John Arcudi, Mike Mignola

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dark Horse Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.