DAREDEVIL - NIEUSTRASZONY (TOM 6)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


DAREDEVIL - NIEUSTRASZONY (TOM 6)

Ostatnimi czasy mamy dość sporo pożegnań autorów komiksowych, którzy wyciągnęli bohaterów, czy nawet całe historie, ponad przeciętną. Z tą serią jest podobnie. Gdy po Bendisie historię przejmował Brubaker wydawało się, że lepiej już nie będzie. A jednak seria nabrała trochę innego charakteru, co wpłynęło na lepszą jakość fabuły. Zapraszam do krótkiego omówienia ostatniego tomu spod ręki Brubakera.

Szósty tom serii "Daredevil Nieustraszony!" zawiera dwie główne historie, a każda z nich jest zupełnie inna i zahacza inną sferę życia Marta.

Życie prywatne Matta sypie się. Jego żona jest wrakiem człowieka. Jej stan psychiczny wymaga specjalistycznej opieki. Również z Mattel nie jest za dobrze. W nocy może odreagować ma przestępcach, zaś w dzień ucieka od ludzi, nie chcąc widzieć nawet bliskich. Jego stan staje się coraz gorszy. Zmienić ma to zlecenie, jakie przyjął Dakota od Luke Cage. Poprosił go o pomoc w wyjaśnieniu sprawy brutalnego morderstwa, do którego przyznał się były prawnik Ben Donovan, obracający się w światku przestępczym. Wyrok to kara śmierci. Matt po jego przesłuchaniu jest pewien, że to nie on popełnił to przestępstwo. Czego tak się boi, że woli zginąć?

Świetnie skonstruowana historia człowieka, który nie może poradzić sobie z codziennością. Widać, jak stan Matta zmienia się z każdą strona. W pewnym momencie jest bliski odejścia od zmysłów. Dzięki nowej sprawie ma to się odmienić, przynajmniej na chwilę. Również znaczący wpływ na jego życie mają związki z kobietami, których nie unika. Brubaker otaczającym go kobietom nadaje odpowiedniego charakterku, co sprawia, że mają one ten pazur, zarówno w pierwszej, jak i drugiej opowieści. Nie zabraknie małego romansu, po części zmieniającego spojrzenie na świat samego Matta. Historia posiada znakomity klimat kryminalny, który trzyma czytelnika w napięciu. Z każdą strona nasza ciekawość wzrasta, co tak na prawdę się wydarzy i kto stoi za tym wszystkim. Historia posiada tyle zwrotów akcji, że czasami ciężko nadarzyć za scenariuszem. Uczucie nudy nie istnieje, co świadczy o bardzo dobrze skonstruowanej fabule.

Druga historia jest zupełnie inna, tym razem dostajemy dużo Daredevila. Do miasta powraca organizacja Dłoń, która to obrała sobie na cel właśnie jego. Żeby tego było mało, Lady Bullseye rozpoczyna z nimi współpracę. W dodatku na arenie pojawia się Kingpin, który to oferuje Mattowi współpracę. Do gry włączy się również Mistrz Izo. Co planuje Dłoń? Czy Kingpin ma dobre zamiary w stosunku do Daredevila? Co wyjdzie ze współpracy Lady Bullseye z Dłonią? Czy Daredevil może czuć się bezpieczny?

Historia z Daredevilem w roli głównej pędzi na łeb na szyję. Mnogość wątków, morderstwa, mroczne aspekty fabuły, czy nawet elementy fantasy, sprawiają, że w połączeniu z superhero komiks jest niezły. Współpraca Kingpina z Mattem jest wręcz szokującą. Od razu ciśnie się na usta, że za chwilę zostanie zdradzony. W albumie znajduje się wyjaśnienie, a raczej historia Kingpina sugerująca, co jest w stanie zrobić dla zemsty. I ten Mistrz Izo, wręcz mistyczna postać wpleciona w realia Nowego Jorku. Ma w sobie to coś.

Historia ta nie jest prosta w odbiorze. Skierowana jest do czytelników lubiących przemyślane, mroczne i dojrzałe opowieści. Brubaker wycisnął z niej wszystko to, co było możliwe. Wspiął się na wyżyny swoich możliwości i zrobił coś, co zaskoczyło wielu. Jego styl potrafi wkręcić na tyle, że w pewnym momencie wydaje się, że historia mogła wydarzyć się na prawdę, no może poza kilkoma elementami. Nie ma tu miejsca na głupie wtrącenia, groteskę i przeciąganie fabuły. Może kreska nie jest moim ideałem, jednak sprawdza się pod wieloma względami. Wydanie świetne - twardą oprawa i najlepsze materiały. Bez problemu można polecić ten tom, jak i całą serię.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Daredevil - Nieustraszony! Tom 6

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Daredevil. The man without fear!

:: SCENARIUSZ ::
Ed Brubaker, Greg Rucka

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR