EXTRAORDINARY X-MEN: INHUMANS KONTRA X-MEN (TOM 4)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


EXTRAORDINARY X-MEN: INHUMANS KONTRA X-MEN (TOM 4)

Bomba terrigenowa sieje spustoszenie wśród X-Men, a członkowie Inhumans zdobywają ukryte moce. Mimo, że zawarli oni między sobą pakt o nieagresji to jednak dochodzi do występków. Nie wiadomo, jak mutanci mają chronić się przed mgłą. Mają do wyboru dwa warianty. Pierwszy z nich to ucieczka z Ziemi. Zaś drugi to nic innego, jak zniszczenie terrigenu. Łatwiejszą dla nich opcja jest walka. Czy X-Men stoją na przegranej pozycji? Czy możliwe jest pozbycie się z planety terrigenu? I jak w konsekwencji decyzja o wojnie wpłynie na wszystkich?

Stało się to, na co wszyscy czekali - kolejna wojna. Czwarty tom jest tylko częścią większego eventu, który Egmont rozpoczął wydawać na naszym rodzimym rynku w grudniu. Zapowiedzi tego wydarzenia były słyszalne już jakiś czas temu i wręcz należało spodziewać się takiej konfrontacji. Należało zadać tylko pytanie: kiedy?

Tom ten trochę krąży wokół tematu okrężną drogą. Dostajemy podoczne historie, które mocno nawiązują do wydarzenia. Trochę szkoda, że jest to takie małe uzupełnienie i najlepiej usiąść do lektury po przeczytaniu głównego eventu, czyli Inhumans kontra X-Men. Mimo to czarty tom jest niezłym czytadłem, podczas którego na pewno się nie wynudzicie. Akcja posiada ciekawy klimat dla superhero, a zarazem Lemire serwuje nam mnóstwo bohaterów wpuszczonych w wir akcji, która tym razem nie wyrywa się ponad przeciętną, a jej tempo jest ustabilizowane. Czwarty tom to również dużo ciekawych rozwiązań i trudnych decyzji przed X-Men.

Lemire kończy pewna erę w funkcjonowaniu i życiu mutantów. Z jednej strony wyjaśnia nam kilka kluczowym elementów, jak również daje do zrozumienia, że to jeszcze nie koniec. Spotykamy Logana, Forge, Jean Grey, Globa, staruszka Logana i wielu innych. Na łamach tej serii do życia zostaje powołana Korty Pryde, która już niedługo odegra ważna rolę w nowym runie.

W kwestii rysunków mamy prawdziwy miszmasz. Kreska jest różnorodna, co sprawia, że album wizualnie nie trzyma się kupy. Najgorszy wpływ na kadry mają pastele, które wręcz niszczą niektóre rysunki. Wydawnicza nie mam nic do zarzucenia. Ładne wydanie, standardowo z miękka okładka, przejrzystym układem kadrów, a także z świetnym nadrukiem i odpowiedniej gramaturze papierze kredowym. Polecam komiks jako uzupełnienie całego eventu.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Extraordinary X-Men tom 4: Inhumans kontra X-Men

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Extraordinary X-Men vol. 4: Inhumans vs X-Men

:: SCENARIUSZ ::
Jeff Lemire

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.