GREEN ARROW (DC ODRODZENIE): WYSPA BLIZN (TOM 2)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


GREEN ARROW (DC ODRODZENIE): WYSPA BLIZN (TOM 2)

Drugi tom "Green Arrow: Wyspa Blizn" rozpoczyna opowieść "Grzechy Matki". Przedstawiona jest tam postać Emiko - przyrodniej siostry Queena. Już od najmłodszych lat była szkolona w boju, co później prowadziło do zostania partnerką Queena podczas jego akcji ratowania ludzkości. Mimo swojemu sprytowi ładuje się w kłopoty, kiedy to kupuje od Williama Tockmana dziwny zegarek. Od tego momentu będzie musiała walczyć o życie, ponieważ zegarek ten "wysysa życie" z jego użytkownika, gdy się go nie nakręci. Czy Emiko wciągnie Queena w intrygę? Czy uda się im wyjść z tego cało? Dodatkowo autor na przemian prezentuje historię związaną z matką Emiko, która to należy do Yakuzy i z nimi wiąże wszystkie swoje plany. Emiko ma już tego dość i chce wyrwać ją z tego świata. Postanawia pomóc matce. Dowiaduje się, gdzie mają siedzibę. Bez problemu wchodzi do środka. Pokonuje jednego z lepszych wojowników, aby zwrócić na siebie uwagę, co zresztą czyni. Pozostaje jej czekać na spotkanie z bossem - Shado. Czy uda się jej stoczyć tą ostateczną bitwę?

Druga opowieść przenosi nas na tajemniczą wyspę, gdzie Queen wraz z Black Canary spędzają miło czas. Takie małe wakacje na pięknej wyspie. Przynajmniej jest tak do czasu kiedy to natrafiają na ślad tlącego się jeszcze ogniska. Nie wiedzą, że wraz z nimi trafił tam John Diggle, któremu nie poszło już tak dobrze. Zostaje zaatakowany przez wielkiego niedźwiedzia, który jak się okazuje jest mechanicznym tworem, pojmany i przetransportowany do tajnej kryjówki pozostałości po Dziewiątym Kręgu. Parze udaje się wpaść na jego trop. Jednak to dopiero początek. W całość wmiesza się "miejscowa ludność", a dokładniej jeden z tubylców, co w konsekwencji trochę opóźni działania Green Arrowa i Black Canary. Na co mogą liczyć po odnalezieniu Diggla? Czy wyspa nie ucierpi tak, jak statek Dziewiątego Kręgu? Nasi bohaterowie muszą pamiętać, że w jakiś sposób opuścić wyspę... 

Trzecia opowieść jest bezpośrednią kontynuacją drugiej. Green Arrow, Black Canary i John Diggle muszą jak najszybciej opuścić wyspę. Mają szczęście. Nie wiadomo skąd wyspa ma połączenie z Koleją Transpacyficzną łączącą Szanghaj z Seattle. Jakimś cudem udaje się im wejść na pokład. Chcą dotrzeć tylko do domu. Okazuje się, że na pokładzie znajdują się dygnitarze z całego świata i Eddie Fyers, który to po spotkaniu z Digglem rani go. Eddie ma za zadanie zburzenie pokoju na świecie i chce dokonać tego planując morderstwo na pokładzie. Jak najszybciej nasi bohaterowie muszą powstrzymać mordercę, aby nie doszło do rozlewu krwi. Czy im się to uda? Czy dziewiczy rejs kolei nie będzie jej ostatnią?

Drugi tom "Green Arrow: Wyspa Blizn" prezentuje dobry poziom, jednak i ten komiks posiada swoje niedociągnięcia. Trochę nie rozumiem po co w pierwszej opowieści zastosowano dwutorową akcję - jedna rozgrywała się w czasie teraźniejszym, zaś druga rok wcześniej. Może dla porównania. Widoczna była duża różnica umiejętności Emiko, która rok wcześniej dopiero nabywała doświadczenia, a teraz potrafi walczyć z każdym. Nie do końca taka przeplatanka może się podobać, a jej umiejętności zdumiewają. Autor przystosował dialogi pod Emiko, które to właśnie są na poziomie nastolatków. Widoczne są również cechy jej charakteru, te z teraźniejszości i te z przeszłości, jej naiwność, która doprowadza ją prawie do zguby, zaś chwilę później jest dojrzała i pragnie wyrwać matkę z rąk Yakuzy. Spokojnie to opowiadanie mogłoby istnieć, jako dwa samodzielne i nikt nie miałby o to pretensji. Mimo, że opowieść ta jest dość dobrym wprowadzeniem w ten tom, to nie ma on nic wspólnego z następnymi. Druga z nich zaczyna się małym przestojem akcji. Queen i Black Canary w sielskim nastroju spędzają swój czas na wyspie. Akcja nabiera tempa, gdy odnajdują ślad Diggla. Włączają się do niej jedni z ostatnich członków z Dziewiątego Kręgu i do końca nie zwalnia tempa. Przenosząc się do ostatniej historii ma się dziwne wrażenie, że już kilkakrotnie mieliśmy przyjemność coś podobnego czytać lub oglądać - mowa o morderstwie w Orient Expressie.  Akcja została nieźle rozpisana, przez co nie możemy narzekać na nudne momenty, których tutaj nie ma. Widoczna jest praca kilku rysowników, którzy jak najbardziej wstrzelili się z kreską. Mimo różnic wszyscy oddali zamierzenia scenariusza, a futurystyczna wizja Ferreyra przedstawiająca trzecie opowiadanie jest wręcz rewelacyjna. Podobnie jak inne wydania z Odrodzenie, to i to posiada lekko usztywnianą okładkę z bardzo dobrym nadrukiem i jakością papieru kredowego w środku. Pozostaje mi jedynie polecić.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Odrodzenie: Green Arrow: Tom 2: Wyspa blizn

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
DC Rebirth: Green Arrow Vol. 2: Island of Scars

:: SCENARIUSZ ::
Benjamin Percy

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR