HELLBLAZER: STRACH I WSTRĘT (TOM 2)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


HELLBLAZER: STRACH I WSTRĘT (TOM 2)

Jakiś czas temu na rynku ukazał się drugi zbiorek paru świetnych opowieści o Johnie Constantinie. Scenariuszem zajął się oczywiście, tak jak poprzednio, Garth Ennis lecz człowiekiem od rysunków jest tym razem Steve Dillon. Ten duet namieszał nieźle jakiś czas temu w świecie komiksu, znanym już  tytułem  „Kaznodzieja”. Styl Dillona jest niezły, twardy i wyrazisty, trzeba także przyznać, że obrazowanie różnych okropności i makabry wychodzi mu znacznie lepiej niż Williamowi Simpsonowi. Zdaje się, że Simpson jest rysownikiem delikatniejszej natury i lepiej odnajduje się w przedstawianiu napakowanych przystojniaków i ostrych lasek, niż scen rodem z horroru.

Co do samej historii, to dzieje się sporo. Pierwszą część otwierają sceny rodzinne Constantina, w której John dowiaduje się, że jego siostrzenica podąża tą samą ścieżką co wujek. Constantine musi zrobić wszystko, by jego najbliżsi uniknęli niepotrzebnego cierpienia. W drugiej części zbiorku, nasz egzorcysta obchodzi swoje czterdzieste urodziny, na których nie zabraknie nawet tak znanej osoby, jak Potwór z Bagien. Tak naprawdę to część „Za Boga i Ojczyznę” przyprawi czytelników o mocne bicie serca, bo grozę i suspens autorzy podnieśli do potęgi. Tragiczna śmierć przyjaciela i słodki smak zemsty składa się na całość tej  historii. W niej Gabriel, syn Boży, zwątpi w swoje dalsze istnienie, a ukochana Constantina, Kit rozstanie się z nim w niemiłych okolicznościach.

Gdyby ktoś mi postawił pytanie, czy klimat komiksu stworzony kreską Dillona jest dobry, odpowiedź nie byłaby pozytywna. Osobiście wolę gładki styl Simpsona i sposób, w jaki przedstawia twarz Constantina. Cała kompozycja barw Toma Ziuko, nie jest również tak intensywna i dobra jak w „Niebezpiecznych nawykach”. Zgodzę się, co do poziomu brutalności, że Ennis w duecie z Dillonem dają niezły popis, lecz brak mi w tym wszystkim pewnego polotu i odpowiednio nakreślonego klimatu. Co do dialogów, scen i dobrych kadrów, to największe plusy całego komiksu.

  

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hellblazer - Strach i Wstręt

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Hellblazer: Fear and Loathing

:: SCENARIUSZ ::
Garth Ennis

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics - Vertigo

:: ROK WYDANIA ::
2008

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
DANIEL PODOLAK