HELLBOY TOM 2: SPĘTANA TRUMNA. PRAWA RĘKA ZNISZCZENIA   /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


HELLBOY TOM 2: SPĘTANA TRUMNA. PRAWA RĘKA ZNISZCZENIA

Po trzech miesiącach od ukazania się pierwszego tomu, wydawnictwo Egmont wydaje drugi, trochę inny i bardziej zróżnicowany. Mignola serwuje nam piętnaście ciekawie napisanych opowiadań, w których to nie żądzą naziści, lecz legendy, czy  ludowe podania. Zbiór zawiera następujące opowiadania: Placuszki, Natura Bestii, Król Vold, Wisielec, Żelazne Buty, Baba-Jaga, Głowy, Żegnaj, panie Tod, Warchołak, Gwiazdka w zaświatach, Spętana trumna, Wilki ze Świętego Augusta, Prawie kolos, Prawa ręka zniszczenia, Szkatułka pełna zła.  

Mike Mignola świetnie czuje się w takich krótkich formach, w których może popuścić wodze fantazji, a nie iść według ustalonego schematu. Widać tutaj jego talent i co potrafi zrobić z legendami mając ciekawy pomyśl. Klimat grozy wyczuwalny jest na każdym kroku, po pierwsze trzyma w napięciu, a po drugie potrafi przerazić. Wykreowane postacie przez Mignole są świetne, nie dość, że różnią się od tych podawanych w bajkach, czy mitach, to jeszcze mają coś w sobie takiego, że przykuwają uwagę. Krótka forma powinna przypasować nowym czytelnikom, którzy to po raz pierwszy zasiadają do lektury Hellboya. Najważniejsze jest to, że nie musicie znać poprzednich przygód Czerwonego. Powiedziałbym, że dobrze jest rozpocząć przygodę właśnie od tego tomu, gdzie sami będziecie mogli oszacować, czy podobają Wam się przygody Hellboya. Drugi tom jest specyficzny, ponieważ zawarta jest w nim cała gama rozmaitości, począwszy od dziedzictwa, przez przeznaczenie, a skończywszy na największych wrogach Czerwonego. Dzieje się dużo, jest ciekawie i na pewno nie nudno, a sprzyjają temu krótkie formy i zamknięte historie oraz klimat zahaczający o twórczość Lovecrafta. Mignola urzeka nas swoja wizja Baba Jagi, czy wilkołaków, jednak nie zabraknie innych mniej znanych, ale świetnie przedstawionych postaci.

Nie zabrakło krótkich notatek autora, które znalazły się na końcu tomu. Mignola przyzwyczaił nas do swojej specyficznej kreski, która w porównaniu do pierwszego tomu ustabilizowała swój poziom i nie możemy narzekać. Wydanie Egmontu jest świetne. Twarda oprawa, niezły nadruk oraz bardzo dobrej jakości materiały. Nie zbrakło dodatków na końcu tomu. Bez problemu można polecić ten tom początkującym czytelnikom w świecie Hellboya, znajdą tutaj wszystko co oferuje nam Mignola. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hellboy: Spętana Trumna, Prawa Ręka Zniszczenia

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Hellboy Library Edition Vol. 2: The Chained Coffin and Right Hand of Doom

:: SCENARIUSZ ::
Mike Mignola

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dark Horse Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR