HELLBOY TOM 3: ZDOBYWCA CZERW, DZIWNE MIEJSCA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


HELLBOY TOM 3: ZDOBYWCA CZERW, DZIWNE MIEJSCA

Doczekaliśmy się trzeciego, zbiorczego tomu Hellboya, czegoś co w świecie komiksowej grozy jest wręcz pozycją obowiązkową. Podobnie jak poprzednio dostajemy grube tomisko w twardej oprawie. Znajdziecie tutaj trochę obszerniejsze historie niż poprzednio. W albumie znalazły się "Zdobywca Czerw" i "Dziwne Miejsca".

Pierwsza z historii przenosi nas do roku 1939, do zamku Hunte w Austrii. Naziści przeprowadzają tajny eksperyment, który ma za zadanie zdobycie kosmosu. Tylko czy, aby na pewno. Po co im zmasakrowane ciało Ernsta Oeminga, który to zginął podczas wybuchu samochodu, a wraz z nim wszystkie dokumenty związane z niedoszłym jego projektem. Naziści chcą wysłać ciało naukowca w kosmos. Poczynaniom tym od dawna przyglądają się amerykanie, dziwią ich takie działania, czując, że szykuje się coś grubszego. Postanawiają wysłać grupę uderzeniową. Podczas wybuchu wszyscy giną, a informacja o rakiecie przepada. Nazista tuż przed tym zdarzeniem udaje odpalić się rakietę, która znika z martwym naukowcem. Po sześćdziesięciu jeden latach okazuje się, że naziści dopięli swego i wysłali rakietę w kosmos, która nie wiadomo skąd wraca. A jeszcze dziwniejsze jest to, że kieruje się do zamku Hunte i to z żywym Ernstem Oemingiem. Do akcji wkraczają Hellboy wraz z homunkulusem Rogerem. Co zastaną na miejscu? Czy naukowiec jest dalej człowiekiem? Czy pomoc lokalnej policjantki nie doprowadzi do kolejnych zawirowań? Czy mrożące krew w żyłach legendy o zamku okażą się prawdziwe?

Druga historia przeniesie nas do Afryki, gdzie Hellboy spotka tajemniczego czarownika o imieniu Mohlomi. Po części pomoże mu odnaleźć samego siebie i poznać swoje dziedzictwo. Jednak akcja przenosi nas w czeluści podmorskich głębin. Hellboy spotka tam rybią wiedźmę Bog Roosha. Czy to spotkanie odmieni naszego bohatera? Czy pozna tajemnice na temat swojej przeszłości, jak i dowie się coś co go czeka? A może będzie skazany na walkę w głębinach?

Trzeci tom jest kluczowy w całej historii Hellboya. Ponownie powracamy do tego, co urzekło nas w pierwszym, gdzie mieliśmy styczność z nazistami, okultyzmem, czy mitami. Mignola świetnie łączy te elementy serwując nam na prawdę dobrą historię, która jest niepowtarzalna i klimatyczna. Oba opowiadania różnią się pomiędzy sobą. "Zdobywca Czerw" jest chyba najlepszą historią spod pióra Mignoli. Znajdziecie tutaj praktycznie wszystko co w dobrej historii grozy musi być. Do tego dochodzi przemyślana fabuła, która zaskakuje nas niepowtarzalnymi rozwiązaniami i nazistowska tematyka, w której Mignola czuje sie rewelacyjnie. Żeby tego było mało, dojdą nam również kosmici. W drugiej historii zwalniamy, więcej jest przemyśleń i pogadanek, ale nie oznacza to, że się będziecie nudzić. Pomiędzy tymi dwoma opowiadaniami jest zasadnicza różnica, przynależność do B.B.P.O.. Od "Dziwnych Miejsc" Hellboy będzie już działał sam, a jego współpracownicy z Biura doczekali się swojej serii komiksowej, która jest już dostępna na polskim rynku. Hellboy zostanie rzucony w wir wydarzeń, które mają związek z jego przeszłością i przyszłością. Na koniec dostajemy syreny. Będzie klimatycznie i czasami śmiesznie. Nie brakuje czarnego humoru i niezłej rozrywki. Dobrze jest znać poprzednie tomy, ponieważ czasami będzie nam to potrzebne do odnalezienia się w fabule. Kreska Mignoli jest specyficzna i często schematyczna, jednak to sprawia, że czytelnicy kochają ten styl. Ja mam do jego prac mieszane uczucia, ale z każdym tomem coraz bardziej podobają mi się jego prace. Kolorystyka jak najbardziej trafiona, choć w scenach w Afryce mogłyby być trochę jaskrawsze. Wydanie zbiorcze jest świetne. Twarda oprawa, rewelacyjny nadruk i jakość oraz mnóstwo szkiców. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hellboy: Zdobywca Czerw, Dziwne Miejsca

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Hellboy Library Edition Vol. 3: Conqueror Worm and Strange Places

:: SCENARIUSZ ::
Mike Mignola

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Dark Horse Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR