HULK: KONIEC I INNE OPOWIEŚCI  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
   


HULK: KONIEC I INNE OPOWIEŚCI

„Hulk: Koniec i inne opowieści” to zbiór trzech ciekawych opowiadań z naszym zielonym przyjacielem. Pierwsza z historii to „Czas przyszły niedoskonały”. Opowiada o podróży w przyszłość samego Hulk, który to przenosi się do czasów spowitych wojną nuklearną, wyniszczonych przez głód, a jedynym azylem jest miejsce pod władaniem Maestra. Hulk wstępuje do ruchu oporu, aby walczyć przeciwko adwersarzowi. Może nie jest łatwo, lecz wszystko idzie po myśli Hulka, do chwili, w której dowiaduje się kto jest Maestro... Jak wtedy potoczą się dalsze losy Hulka? Czy nie spowoduje to wycofanie się Hulka?

Druga opowieść nosi tytuł „The End”. To nostalgiczna historia umiejscowiona na końcu końców Ziemi. Bruce Banner, już jako starzec, przemierza pustkowia obu Ameryk z małym towarzystwem robota. Mimo, że Bruce chce umrzeć i zakończyć swoje cierpienie, nie może. Chęć życia Hulka jest zbyt duża…

„Transformé” to trzecia z opowieści. Tym razem Bruce trafia do Paryża, z tym, że cierpi na zaniki pamięci. Nie pamięta kluczowych informacji na temat swojego życia. Dodatkowo poznaje kobietę, która stara mu się pomóc. Bruce nie może liczyć na spokój, ciągle za nim podążają siły nieprzyjaciela, które chcą go zniszczyć. Tym razem agenci A.I.M. chcą wykorzystać Hulka do własnych celów. Jak potoczą się losy Hulka? Czy poznana kobieta pozostanie na dłużej w życiu Bruce? Czy przypomni sobie najważniejsze elementy ze swojego życia?

„Hulk: Koniec i inne opowieści” to ciekawa propozycja na naszym rynku. Pierwsze dwie historie są trochę inne i muszę przyznać, że z większym sensem i głębią, jak i zaangażowaniem czytało się je. Autor przedstawia tam losy świata po wojnie nuklearnej, która spowiła Ziemię. Jednak tylko w pierwszej z tych opowieści dostajemy coś na styl azylu, w którym złowrogi adwersarz Maestro, zapanował nad „garstką” ludzi pozostałą przy życiu. A gdy pojawia się tam nasz Hulk dochodzi do wielkiej bitwy. Gdy okazuje się, kto dokładnie jest adwersarzem, Hulk będzie musiał stawić czoła samemu sobie. Już jeden Hulk robi taką rozróbę, że czasami nie ma co zbierać, a gdy na arenie zagości dwóch, to zadajcie sobie pytanie: co pozostanie na Ziemi? Od pewnego momentu historia staje się nieco przewidywalna, jednak mimo to, świetnie przemierza się dalsze strony, aby dobrnąć do końca historii. Mimo, że Świat, do którego przybywa Hulk jest po wojnie nuklearnej, to Dystopia wygląda na normalne i przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy dobrniemy do drugiej historii na pierwszy plan wysuwa się starszy człowiek, zmęczony życie, którego marzeniem jest umrzeć. Jednak nie może. Nie pozwala na to jego alter ego, które podczas jakiegokolwiek zagrożenia zmienia się w niezwyciężonego Hulka. Historia ta posiada dość mroczny, nostalgiczny klimat, który jest wyczuwalny na każdym kroku. Cieszy się z porażki gatunku ludzkiego, który już wymarł. Co jakiś czas dochodzi do wizji z życia Bruce, pokazując, jak radził sobie z zagrożeniem. Rozczarowuje trochę końcówka, ale to już kwestia gustu. Trzecia historia to znana wszystkim naparzanka, Hulk zrównuje Paryż z ziemią i nie zamierza nikomu odpuścić. Oczywiście jego moc jest również przekleństwem, każdy chciałby z niej skorzystać. Jest to najsłabsza opowieść i zastanawiam się, dlaczego umieszczono ją w tym zbiorze. Spokojnie można było wydać osobny zeszyt z tą serią. Graficznie nie jest źle. Pasująca kreska we wszystkich trzech opowiadaniach. Widać różnicę gołym okiem, co spowodowane jest czasem, w którym były wydawane poszczególne historie. Najbardziej przypasował mi styl Dale Keown, który to zajął się „The End”. Kreska wręcz kreskówkowa, z niezłymi konturami, dużą ilością szczegółów i ze świetnie nałożonymi kolorami. Wydanie Egmontu jest rewelacyjne – twarda oprawa, świetnej jakości nadruk, dobra gramatura papieru kredowego. Nie zabrakło kilku szkiców, które pokazują, jak powstawały prace od podstaw. Nie możemy narzekać na wydanie. Warte jest zapoznania się z każdą historią. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Hulk: Koniec i inne opowieści

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Incredible Hulk: The End

:: SCENARIUSZ ::
Peter David, Joe Keatinge

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2017

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR