INHUMANS KONTRA X-MEN  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


INHUMANS KONTRA X-MEN

Rozejm zawarty między Inhumans a X-Men wisi na włosku. Mutanci są podzieleni. Storm ratuje narażonych na niebezpieczeństwo X-Men ze strony mgły terrigenowej. Zaś Emma Frost szuka mutantów, którzy razem z nią staną naprzeciw Inhumans i zniszczą ich święty terrigen. Mimo względnej sytuacji i zagrożenia tylko dla nielicznych mutanci przygotowani są na najgorsze. Nie trzeba długo czekać. Beast odkrywa, że za niedługo mgła przeniknie do atmosfery i zabije każdego mutanta. Stąd Storm przystaje do Emmy Frost i decydują się na atak. Rozpoczyna się wojna...

Gra między obiema rasami dla każdej strony warta jest wszystkiego, nawet poświęcenia wielu ich członków. Mutanci są wręcz zmuszeniu do wojny, bo gdy niebezpieczna dla nich substancja znajdzie się w atmosferze będzie po nich. Nie mają wyjścia, nawet poświęcenie ich życia nie jest zbyt dużą ceną dla egzystencji pozostałych. Ziemia stanie się dla nich zabójcza. Inhumans również mają swoje racje. Jedni i drudzy są bez wyjścia. Sprawia to, że walki będzie tutaj co nie miara, ale nie takiej bezsensownej nawalanki, lecz taktycznych i przemyślanych podejść do każdego indywidualnie. Każda ze stron szuka pomysłu, jak wyeliminować najsilniejszych. Posiadają wiedzę na temat drugiej rasy. Każdy posiada swoje mocne i słabe strony.

Dzięki całemu zamieszaniu z Terrigenem w Uniwersum Marvela pojawiło się kilka dobrych zmian. Na pewno ukazanie się nowych postaci, które wniosły coś wartościowego do runu, czy do pojawienia się solowych serii. Samo wydarzenie ukazuje, jak szybko jedna rasa może przestać istnieć. Chociaż każda sytuacja w Uniwersum Marvela nie jest bez wyjścia i kończy się tym samym, czyli wielką bitwą. Mimo zagrożenia wśród mutantów znajdują się zwolennicy rozejmu, jak i przeciwnicy. Powstawanie grup wśród nich jest czymś naturalnym i powszechnym, dopiero późniejsze i praktycznie ostateczne rozwiązania nie pozwalają na działania solo. Nie liczą się wtedy osobiste poglądy, lecz cel i przeżycie. I w końcu najważniejsze, każdy taki event kończy się tym samym - zmianami. Pamiętajcie, że wydarzenia związane z Terrigenem trwają już ładnych, dobrych kilku miesięcy, przez co niektórzy z niecierpliwością czekają na finał.

Najlepsze jest to, że samego rozwiązania konfliktu można spodziewać się już na samym początku. Nie ma się co dziwić, gdyby autor postąpił odwrotnie zakończyłby się definitywnie pewien etap w Uniwersum Marvela. Następują przetasowania, ale nie w taki sposób, że wywraca się cały świat o sto osiemdziesiąt stopni.

Komiks czyta się bez większych problemów. Akcja jest przemyślana, a pomysłowość bohaterów czasami wprawia w zdumienie. Akurat ten event to nie bezsensowna i brutalna walka, lecz również przemyślane rozwiązania, taktyka i zaskakiwanie czytelnika. Nie ma co narzekać na dynamikę, całość jest niezła, a sama fabuła rozłożona w taki sposób, aby ani na chwilę nie czuć znużenia.

Warstwą graficzna stoi na przyzwoitym poziomie. Kadry są czytelne i przejrzyste. Sama kreska jest mocna, często z przybrudzeniami, o regularnych konturach. Najbardziej rzucił mi się w oczy drugi plan, który często jest schematyczny, a postacie i ich twarze symbolicznie nakreśleni. Bywają również kadry, w których w tle nie ma za wiele szczegółów. Kolorystycznie jest całkiem dobrze. Pastele są najlepszym ogniwem warstwy graficznej. Wydanie również nie odbiega od pozostałych komiksów z tej serii. Dostajemy wydanie o trochę większej objętości, lecz o standardowym wyglądzie - miękka okładka, dobra gramatura papieru kredowego i świetny nadruk.

"Inhumans kontra X-Men" to ważna pozycja w świecie Marvela. Czyta się ją sprawnie, posiada wiele ciekawych rozwiązań, ale w konsekwencji nie sprawia, że w ich świecie następuje coś przełomowego. Są zmiany i to wszystko. Mimo to bez problemów mogę polecić ten event, wart jest poświęconego czasu.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Inhumans kontra X-Men

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Inhumans vs X-Men

:: SCENARIUSZ ::
Charles Soule, Jeff Lemire

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.