KAPITAN AMERYKA: ŚMIERĆ KAPITANA AMERYKI (TOM 3) /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


KAPITAN AMERYKA: ŚMIERĆ KAPITANA AMERYKI (TOM 3)

"Śmierć Kapitana Ameryki" to trzeci tom z serii o nim samym. Ed Brubaker w ciekawy sposób i odbiegający od poprzednich tomów, prezentuje nam dalsze losy Kapitana, a raczej koniec i początek czegoś nieuniknionego - śmierci głównego bohatera.

Świat superbohaterów podzielił się. Część z nich stanęło murem za Starkiem, zaś część za Kapitanem. Konflikt rozgorzał dużo wcześniej, jednak skutki widoczne są aż po dziś dzień. Stark opowiedział się za przymusową rejestracją zamaskowanych superbohaterów, a co najważniejsze do zdradzenia ich tożsamości. Zaś Steve Rogers sprzeciwiał się temu, co nie spotkało się z aprobatą rządu, a walka z podległymi mu superbohaterami i innymi organizacjami stała się chlebem powszednim. W pewnym momencie dochodzi do niewiarygodnej sytuacji, Steve poddaje się i trafia do więzienia. W drodze na proces padają strzały, a Kapitan odchodzi z tego świata... Jednak to dopiero początek tej historii...

Czy można stworzyć historię o Kapitanie bez niego? Owszem i Brubarkerowi wyszło to całkiem nieźle. Wydaje mi się nawet, że jest to najlepszy tom z trzech dotąd wydanych. Sama historia zmienia swój klimat. Autor przenosi nas w detyktywistyczno-szpiegowską konwencję, z wieloma elementami typowych pojedynków Uniwersum Marvela i dużą gamą znanych bohaterów. Sama śmierć głównego bohatera staje się symboliczna, zamyka pewien rozdział i pozwala na rozwijanie sylwetek pobratymców, którzy stali murem za Stevem, jak np. Bucky, czy Sharon.

Wydaje się nawet, że to dzięki braku tak ważnej postaci, Brubaker może skupić się na losach pozostałych jego sprzymierzeńców i ukazać, jak toczą się ich losy. Prowadzenie w ten sposób fabuły obfituje w dość niecodzienne rozwiązania, a w konsekwencji zatracenia kto jest z kim, a kto przeciwko komu.

Warstwa graficzna prezentuje się dobrze. Otrzymujemy mocne kontury, z dużą ilością cieni, czy często nieczytelnym tłem i postaciami drugoplanowymi. Pod względem wydawniczym ciężko jest coś zarzucić. Otrzymujemy ładnie wydany komiks, w twardej oprawie i świetnym wydruku. Jak dobrze wiadomo śmierć Kapitana to dopiero początek, co nie oznacza, że już go więcej nie zobaczymy. Jego zniknięcie miało doprowadzić do dużego chaosu, co w stu procentach się sprawdziło. Bez większych problemów mogę polecić ten komiks każdemu.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Kapitan Ameryka: Śmierć KApitana Ameryki: Tom 3

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Civil War: Captain America, Captain America: The Death of Captain America vol.1: The Death of the Dream

:: SCENARIUSZ ::
Ed Brubaker

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2020

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.