MOCKINGBIRD  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


MOCKINGBIRD

Mockingbird to postać w Polsce mało znana. Mogliśmy ją spotkać w gościnnych występach w kilku seriach komiksowych. Należała również do składu Avengers, jak również była żoną Hawkeye'a. Hobbit Morse, bo tak nazywa się nasza bohaterka, dzięki tajemniczej formule została uratowana. Serum super żołnierza i formuła nieskończoności dały jej nowe życie, jak również możliwości i siły, o których mogła tylko pomarzyć.

Komiks serwuje nam cztery historie. Bobbi dzięki swoim, nowym zdolnościom musi odwiedzać klinikę SHIELD. Zostaje ona poddawana różnym testom, jak również badaniom, które mają stwierdzić, jak na prawdę wpłynęła kombinacja podanego serum. Dzięki jej instynktowi odkrywa kolejna tajemnicę SHIELD. W podziemiach trzymane są zombie. Z pomocą przychodzi jej dwójką bohaterów - Miles Morales i kaczor Howard. Czy jednak ich trójka starczy, aby pokonać to zagrożenie?

Bobbi nie siada na laurach, dostaje kolejne zadanie. Tym razem z pomocą Lance'a Huntera i jednego z uwięzionych agentów muszą ocalić królową Elżbietę II przed bandziorami z Hellfire Club... Mockingbird chce również pomóc swojemu byłemu - Hawkeye'owi. Musi wyrwać go z rąk terrorystów...

Mockingbird śladem tajemniczego mężczyzny trafia na pokład statku Diamentowy Morświn. Ma on posiadać dowody na niewinność Hawkeye'a. Został on oskarżony o zabicie Bruce'a Bannera. Na statku spotyka szaleńczo w niej zakochanego oprycha - Phantoma Ridera, a także Huntera. Czy uda się jej zdobyć informacje na niewinność Hawkeye'a? Jak poradzi sobie z niechcianym wielbicielem?

Ostatnia z historii to nic innego, jak ukazanie czytelnikowi, jak Bobbi stała się tym, kim jest. W pewnym momencie została ciężko postrzelona przez jednego z opracow. W ten sposób zapadła w śpiączkę. Nick Fury chcąc ją ratować podał jej serum, które sprawiło, że dziewczyna stała się prawdziwą superbohaterką. W między czasie jesteśmy świadkami małej bitwy między New Avengers, a żołnierzami Hammer...

Po raz pierwszy na naszym rynku ukazuje się solowa wersja przygód Mockingbird. Postać pomijana, drugoplanowa, która nie zawsze była odpowiednio promowana. Stała w cieniu byłego męża, czy Avengersów. Tym razem dostajemy mieszankę dość dobrze rozpisanych przygód bohaterki, której taki występ należał się już dawno. Chociaż podczas lektury miałem wrażenie, że postać Bobbi została stworzona trochę na siłę. Podano jej mieszankę, która stworzyła z niej superbohaterkę. Autorka czasami przesadza i zamiast typowej superhero wprowadza elementy abstrakcyjne, jak Zombiaki. Wydaje mi się, że komiks posiada kilka cech wspólnych z Ms. Marvel, czy nawet z Deadpoolem. Na pewno nie jest sztywno, a sposób przedstawienia nam Bobbi, jak również całych eskapad ratowania byłych partnerów, czy niesienia pomocy jest całkiem niezły. Chelsea Cain nie stworzyła głupkowatej historii, która rozpoczyna się w centrum jakiejś bitwy i urywa się w dziwnym momencie. Akurat tutaj mamy pewien schemat, który na pewno spodoba się większości czytelników, a więc przyczyna, powód, a na końcu określony wynik, czyli rozwiązanie siłowe.

Chelsea Cain zanotowała tym tytułem debiut w stajni Marvela. Zaś na polu bitwy pomagała jej nasza rodaczka Katarzyna Niemczyk. Zajęła się ona rysunkiem, który wyszedł jej najprościej mówiąc standardowo. Kreska obraca się w klimatach kreskówkowych, z trochę kanciastymi konturami, bez dużych szczegółów. Po prostu jest poprawna, z niezłymi pastelami. Wydanie jak przystało na Egmont stoi na znakomitym poziomie. Dziwnym trafem w zeszycie znajdują się dwa listy od Chelsea Cain z podziękowaniami. Komiks jak i samo wydanie warte jest zapoznania, to dobrze napisana historia. Polecam.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Mockingbird

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Mockingbird

:: SCENARIUSZ ::
Chelsea Cain

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
MICHAŁ N.