MS MARVEL: DNI OSTATNIE (TOM 4)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


MS MARVEL: DNI OSTATNIE (TOM 4)

Czwarty tom "Ms Marvel: Dni Ostatnie" to tie-in eventu "Avengers: Czas się kończy". Nadchodzi apokalipsa. Zbliża się koniec świata. Nad Manhattanem widoczne jest dziwne zjawisko zwiastujące apokalipsę. Do akcji wkraczają Avengersi, którzy to bez względu na koszty będą chcieli uratować swoją Ziemię. Ale jaką rolę w tym wszystkim odebrać Kamala?

Chaos szerzy się na całym świecie, również w mieście Kamali - Jersey City. Musi porzucić swoje smutki po bolesnym rozstaniu z Kamranem i wziąć się w garść. Mieszkańcy dzielą się na dwie grupy. Ci, którzy się boją i chowają się w budynkach i ci, którzy korzystają z okazji plądrując miejscowe sklepy. Kamala założyła, że do ratowania świata są Avengersami i inni superbohaterowie, zaś ona zajmie się obroną swojego miasta... Kamran, były ukochany Kamali, uprowadza jej brata podejrzewając go o posiadanie podobnych mocy co jego siostra. Szukając rozwiązania, z pomocą przychodzi jej pierwsza Ms Marvel - Carol Denvers. Jak zachowa się spotykając swoją idolkę i czy uda im się uratować brata Kamali, oraz oszczędzić miasto?

W albumie znajdują się jeszcze dwa zeszyty Amazing Spider-Man #7-8, które ukazują, jak wiele wspólnego mają Kamala i Spider-Man. Zabawna historia jeszcze bardziej przybliża nam osobowość Kamali, jaka na prawdę jest i jakie ma podejście do świata oraz jej zachwyt nad bardziej doświadczonym Pajęczakiem.

Historia nie zaczyna się z wielkim przytupem. Ewidentnie widać, że Kamala nie do końca poradziła sobie z uczuciami. A tutaj autor serwuje nam najeźdźców z kosmosu i inkursje, jaka zaraz ma nastąpić. Cóż Ms Marvel wie, że nie przyda się Avengersom i innym obrońcom Ziemi, dlatego też zostaje umiejscowiona u siebie w mieście. Z jednej strony to ciekawy zabieg, a nie rzucenie jej na głęboką wodę, gdzie nie miałaby żadnych szans. Autor ukazuje ją w trochę innym świetle, niż pozostałych superbohaterów. W grę wchodzą uczucia, rozterki dnia codziennego i jak zmieniło się jej życie po ujawnieniu się nadludzkich mocy. Kamala boryka się z wieloma przeciwnościami losu, jednak patrząc się na jej przeciwników nie są to jacyś mocarze, jak w przypadku Avengersów. Mimo wiedzy o tym, że za chwilę może nastąpić koniec świata, Kamala postanawia bronić ludzi ze swojego otoczenia. Czasami zdarza się i tak, że historia ujmuje za serce, a dodatkowo poznajemy ją w takim stopniu, że możemy jej nawet współczuć.

"Ms Marvel" to lekka lektura, która zahacza o kulturę islamską, jednak nie na tyle, aby historia stała się ciężka. Mając w pamięci "Avengers: Czas się kończy" muszę przyznać, że Kamala jest zupełnie z innej bajki. Nie ma tutaj totalnej demolki, a historię mogą przeczytać nawet młodsi czytelnicy. Graficznie wszystko pozostało na swoim miejscu. Kreska nie przypomina tych z superbohaterskich komiksów, lecz jest łagodna, czasami brudna, przypomina raczej twory z produkcji dla młodszych czytelników. Kolory są stonowane i czasami wyglądają, jakby specjalnie miały postarzeć ten komiks. Mimo to komiks czyta się nieźle. Jest dobrą odskocznia od długich i ciężkich serii, gdzie niejednokrotnie trzeba poświęcić wiele czasu, aby zrozumieć cokolwiek. Wydawniczo nie mam nic do zarzucenia. Wydawanie wygląda identycznie, jak poprzednie tomy. Bez problemu mogę polecić tą serię.   

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Ms Marvel: Dni Ostatnie

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Ms Marvel Volume 4: Last Days

:: SCENARIUSZ ::
G. Willow Wilson, Dan Slott, Christos Gage

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2018

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR