MS. MARVEL: II WOJNA DOMOWA (TOM 6)  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


MS. MARVEL: II WOJNA DOMOWA (TOM 6)

"II Wojna Domowa" w Uniwersum Marvela odbiła się wielkim echem. Przyzwyczajeni swoistymi restartami serii, czy samego ich odświeżenia byłem nastawiony na coś bardziej ambitnego i przemyślanego, niż zwykłe mordobicie. Czy jednak komiks z Ms. Marvel w roli głównej okaże się tym, który sprostał wydarzeniu?

Kamala to z pozoru zwykła dziewczyna, taka jak większość mieszkanek Jersey City. Od zawsze wielbiła swoją idolkę - Kapitan Marvel, na której wzorowała się po ujawnieniu się jej mocy. Do takiego stopnia, że bezgranicznie wierzyła swojej mentorce. Teraz, gdy jest obrończynią swojego miasta, sytuacja nie uległa zmianie... Na arenie pojawia się nowy bohater - Ulysses. Jego moce wprowadzają chaos wśród superbohaterów, gdyż potrafi przewidywać przyszłość. Nie wszystkim taki stan rzeczy się podoba, co sprawia, że dochodzi między nimi do podziałów - zwolenników i przeciwników. Kamala ufając swojej mentorce, która jest za zwalczaniem zła, gdy to dopiero się narodzi, postanawia wyłapać niedoszłych przestępców ze swojego miasta. Specjalnie utworzona grupa wyłapuje ich. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy w wizjach Ulyssesa pojawia się Bruno... Czy Kamala zmieni swoje postępowanie i przeciwstawi się swojej mentorce? Czy społeczeństwo podziela entuzjazm Kamali?

Szósty tom Ms. Marvel zmienia trochę swoje oblicze. Kamala, jak wiele nastolatek, wzoruje się na jakiejś sławnej postaci, która osiągnęła coś w swoim życiu. Choć życie idolki, mentorki Ms. Marvel nie do końca jest godne do naśladowania. Mimo to zapatrzona jest w nią do tego stopnia, że sama nie potrafi podejmować odpowiednich decyzji. Szósty tom Bardzo dobrze pokazuje, jak bezgraniczne zaufanie dla jednych może okazać się zgubne dla drugich. Cierpią na tym jej przyjaciele, czy nawet całe społeczeństwo. Wiele osób nie zgadza się z jej postępowaniem, co sama zrozumie dopiero wtedy, gdy jej przyjaciel zostanie pojmany. Komiks wkracza również na dość przyziemne tematy, których doświadczamy codziennie. Jednym z nich jest budowanie wizerunku, co wiąże się z odpowiednio podejmowanymi decyzjami, a także jak szybko można to wszystko stracić. Tym razem konflikty rodzinne, jak również jej życie osobiste, schodzi trochę na dalszy plan. Autorka skupia się na wydarzeniach związanych z II Wojną Domową, przeplatając je z dość humorystycznymi akcentami z jej życia bohaterskiego. G. Willow Wilson stworzyła dość żywą opowieść, która zaskakuje nas co chwilę. Akcja pędzi do przodu, zaś wszystkie nawiązania do II Wojny Domowej są nieźle wtrącone w fabułę, tworząc jeden z najlepszych tie-inów z omawianego wydarzenia.

Graficznie jest nieźle. Sama stylistyka, dynamika, jak również pastele zostały utrzymane na znanym nam poziomie. Wydanie Egmontu zasługuje na kolejną pochwałę. Cała seria spakowana jest w miękka okładkę ze skrzydełkami, z ładnym designem, świetnym nadrukiem w środku i o odpowiedniej gramaturze papierze kredowym. Komiks na pewno należy polecić i samemu przekonać się, że seria z Kamalą w roli głównej to coś co trzeba mieć.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Ms Marvel: II Wojna Domowa

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Ms. Marvel Volume 4: Civil War II

:: SCENARIUSZ ::
G. Willow Wilson

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR