SAGA O POTWORZE Z BAGIEN TOM 2: MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


SAGA O POTWORZE Z BAGIEN TOM 2: MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ

Ci z was (fani fantastyki filmowej i komiksowej), którzy nie słyszeli o Potworze z Bagien, niech się lepiej do tego nie przyznają. Postać stworzona przez Lena Wein’a i Berni’ego Wrightsona z 1972 r., a następnie przejęta przez Alana Moora i Stephena Bissette’a na początku lat 80’tych, do dziś uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawanych z całego uniwersum DC.

Dosyć długo oczekiwana kontynuacja pierwszego tomu wydanej przez Egmont sagi o potworze z nad Luizjańskich moczarów, okazała się warta zachodu i żmudnych wyczekiwań.

W drugim tomie, czytelnik wyruszy wraz ze swym ulubionym zielonym żywiołakiem do samego piekła i z powrotem, aby ocalić z rąk demonów blond piękność Abigaile (W dole wśród zmarłych) będziemy również świadkami spektakularnego starcia Arcane’a z naszym bohaterem (Piekielny Balet), jak i wspaniale opisanego aktu, pełnego roślinnych metafor oraz ekstatycznych rysunków w Wiosennym Rytuale (ten odcinek serii uznany jest za jeden z najlepszych w historii całego cyklu).

W całym zbiorku według mnie, niema ani jednej kiepsko napisanej historii. Kunszt pisarstwa Alana Moora (V for Vendetta, The Wachman) nie sposób opisać w paru zdaniach. Warsztat, różnorodność stylów oraz struktura fabularna każdej poszczególnej historii wprawia w prawdziwy zachwyt. Gdy dodać do tego oldscholowe i niemające nic wspólnego z erą komputerów, elektryzujące rysunki Stevena Bissette’a, dokładność inkera Johna Totleben’a oraz szaloną paletę kolorów Tatjany Wood, otrzymujemy jedno z najwybitniejszych dzieł amerykańskiej sztuki komiksowej XX wieku.

W sadze o Potworze z Bagien pojawiają się również epizodycznie inne postaci należące do wielkiego uniwersum DC, jak Spectra, Joker, Phantom Stranger czy Demon. Najciekawiej wykorzystaną i przedstawioną postać na kartach sagi, jest według mnie piekielny poeta Etrigan. Postać ta napisana w 1972r, pióra Jacka Kirby’ego przeszła parę zmian, jednak u boku błotnistego potwora miała chyba najlepiej rozpisane kwestie dialogowe w całej swojej historii oraz w intrygujący sposób pełniła funkcję strażnika bram między piekłem, a światem rzeczywistym. W dole wśród zmarłych wraz z tytułową Miłość i Śmierć stanowią według mnie wyżyny graficznego horroru.

Alan Moore wraz z wyżej wymienionymi rysownikami, snuje rewelacyjne opowieści z pogranicza grozy oraz erotyczno-florystycznego love story. Opowiada o miłości, stracie i sensie wszelkiego istnienia. Niektóre z tych opowieści są smutne a niektóre przepełnione strachem i lękiem, jednak ich wydźwięk często bywa pokrzepiający i zapada głęboko w pamięci.

Szczerze polecam owe pięknie wydane przez Egmont komiksowe dziełko, każdemu, kto kocha świetnie napisane i stylowo zilustrowane historie.
 

 
 

TYTUŁ POLSKI:
Saga O Potworze Z Bagien Tom 2:
Miłość i Śmierć

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Swamp Thing 2

SCENARIUSZ:
Alan Moore

WYDAWCA POLSKI:
Egmont Polska

WYDAWCA ORYGINAŁU:
DC Comics - Vertigo

ROK WYDANIA:
 2009

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 
   

AUTOR: DANIEL PODOLAK