SHAZAM! POTWORNE STOWARZYSZENIE ZŁA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


SHAZAM! POTWORNE STOWARZYSZENIE ZŁA

Shazam pojawił się na naszym rynku, jak grom z jasnego nieba. Prawdopodobnie Egmont poszedł za ciosem i postanowił wydać komiks, gdy na ekranach kin gościła jego filmowa wersja. Autorem  "Shazama" jest Jeff Smith, który postanowił podkręcić klasyczną wersje z lat trzydziestych i opowiedzieć ją ze swojej perspektywy.

Mały chłopiec Billy Batson żyje na ulicy, mimo to chce postępować uczciwie. Ma tylko przy sobie pewnego starca, do którego może się odezwać i czuć, że jest potrzebny. Pewnego dnia zauważa osobę podobną do swojego ojca. Zaczyna ją śledzić. Trafia w dziwne miejsce, gdzie świat zmienił się nie do poznania, sen zmieszał się z jawą. Spotyka tam czarodzieja, który pragnie go wynagrodzić za dotychczasowe życie. Otrzymuje on moc, która ujawnia się po wypowiedzeniu słowa "Shazam". Zmienia się wtedy w Kapitana Marvela, atletycznego mężczyznę o potężnej sile. I tak zaczyna się jego przygoda w superbohaterskim świecie...

Historia, a raczej wariacja na temat początków Shazama jest dla mnie całkiem udana. Jest to swoisty hołd złożony klasyce. Smith nie eksperymentuje. Przedstawia swoją wizję. Fabuła jest prosta i lekka, nie ma tutaj zawiłych pobocznych wątków, które niejednego potrafią odrzucić od czytania. To właśnie tym cechom zostajemy zaabsorbowani i wciągnięci w wir historii. Jeff Smith fajnie wykreował klimat i otoczkę wokół bohatera. Nie dostajemy sztywnej historii, jest ona z lekkim jajem, ale nie prześmiewcza i nie wyśmiewająca genezy Shazama.

Shazam wielokrotnie zostaje wystawiony na próby i dziwaczne testy. Nie zapomnijcie, że Billy dopiero uczy się, poznaje sam siebie, jednak całkiem dobrze idzie mu próba powstrzymania zła. Nawet oponenci Shazam zostali skrojenie na miarę, są lekko przerysowani, ale jest to już urok tej historii. Smith postanowił urozmaicić postać Shazama i dał mu dwie odrębne świadomości, Billy i Kapitan Marvel muszą jakoś współpracować.

Połączenie fabuły i rysunków Jeffa Smitha trafione jest w punkt. Ładna, łagodna kreska, przypominająca bajkowe kadry, może i nawet za bardzo. Rysunki wyglądają jakby były stworzone pod młodszych czytelników, wyciągnięte ze starszych kreskówek. Niezłe połączenie i oddanie hołdu klasykowi. Wydanie stoi na najwyższym poziomie. Komiks wydano w ekskluzywnej serii DC Delux. Twarda oprawa, świetny nadruk i gramatura papieru kredowego. Polecam każdemu zapoznanie się z historią Shazama, bohatera, który niegdyś świecić większe laury nawet od Supermana, a dziś jest trochę zapomniany.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
Shazam! – Potworne stowarzyszenie zła

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Shazam!: Monster society of evil

:: SCENARIUSZ ::
Jeff Smith

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
DC Comics

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR