SPIRIT. NAJLEPSZE OPOWIEŚCI  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


SPIRIT. NAJLEPSZE OPOWIEŚCI

Dla sporej rzeszy fanów komiksu, imię i nazwisko autora Spirita wciąż wzbudza wielki podziw i należyty szacunek. Will Eisner tworząc postać „Ducha Miasta” ze słynnego Central City, nie zdawał sobie nawet sprawy, w jaki sposób jego krótkie historie z zamaskowanym detektywem na czele wpłyną na dalszy los sztuki komiksowej. Jak się jednak okazało, to właśnie dzięki niemu komiks zaczął być postrzegany jako odrębna sztuka graficzna.

Will Eisner zaczął karierę z komiksem na początku lat 30’tych XX wieku. W tym czasie w prasie zaczęły pojawiać się jego pierwsze paski komiksowe. Jednak prawdziwą sławę przyniósł mu dopiero cykl The Spirit tworzony na przestrzeni lat 40 i 50’tych. Właściciel pewnej gazety, w której Eisner publikował swoje prace wyszedł z propozycją, aby utworzyć 16-stronicowy dodatek wyłącznie o komiksach. Praca nad cosobotnim dodatkiem do prasy spoczywała wyłącznie w rękach Willa Eisnera. To właśnie wtedy narodził się Duch Miasta.

„Najlepsze Opowieści” stanowią najznamienitsze historie z długiego żywota Spirita na kartach komiksowych. Każda z tych na pozór prostych historyjek, zawiera w sobie wiele elementów gatunkowych, dzięki czemu lektura Spirita jest tak pasjonująca. Mamy intrygę, romans, sensację, fantastykę, a nawet lekkie elementy horroru, jak na przykład w moim ulubionym utworze „Życie pod ziemią” (1948r). Spory ładunek suspensu w przygodach detektywa Danny’ego Colta sprawia, że owe historie chce się czytać wciąż od nowa. Umiejętne przedstawienie eklektyzmu w scenariuszach opowieści nadaje pracom Eisnera wyjątkowych cech.

Kreska w Spiricie jest prosta, acz urzekająca. W pewnych momentach może zbyt cartoonowa jak dla mnie, gdyż nie przepadam za tego typu stylem. Jednak sposób, w jaki portretuje swoje „femme fatale” za pomocą twardej realistycznej techniki, wprawia w szał od samego patrzenia. Co jak co, ale żeńska strona obsady Ducha Miasta wychodzi Eisnerowi genialnie.

Wydawnictwo Egmont wykonało kawał dobrej roboty, przedstawiając fanom komiksu już długo oczekiwane i najlepsze opowieści o Spiricie. Dzięki nawiązaniu współpracy Egmontu z DC Multiverse polski czytelnik może po raz pierwszy rozsmakować się w pięknie wydanym i przetłumaczonym przez asa polskiej fantastyki i miłośnika komiksu, Jarosława Grzędowicza (autor „Księgi Jesiennych Demonów” i „Pana Lodowego Ogrodu”). Ekskluzywne wydanie jest zaopatrzone we wstęp Neila Gaimana, autora kultowego cyklu „Sandman” oraz w krótką notkę biograficzną Willa Eisnera. Tych z was, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z historiami Ducha Miasta czy Umowy z Bogiem, zachęcam do nabycia tych graficznych powieści, bo warto.
 

 
 
 


TYTUŁ POLSKI:
Spirit. Najlepsze Opowieści

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Spirit

SCENARIUSZ I RYSUNKI:
Will Eisner

WYDAWCA POLSKI:
Egmont Polska

ROK WYDANIA:
2009

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 

 
   

AUTOR: DANIEL PODOLAK