SUPERMAN VERSUS ALIEN  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 
 
TYTUŁ POLSKI:
Superman Versus Aliens

TYTUŁ ORYGINAŁU:
Superman Versus Aliens

AUTORZY:
Dan Jurgens, Kevin Nowlan, Greg Wright

WYDAWCA POLSKI:
TM-Semic

WYDAWCA ORYGINAŁU:
DC / Dark Horse Comics

ROK WYDANIA:
1999


SUPERMAN VERSUS ALIEN

Takiej mrocznej historii z udziałem Supermana – ikony Amerykańskiego komiksu, chyba jeszcze nie było. Jednak komiks ten dobitnie podkreśla, że za pomocą błyskotliwości i pomysłowości scenarzysty – nawet opowieść z udziałem „Człowieka Ze Stali”, może trzymać w napięciu i faktycznie ocierać się o gatunek, jakim jest horror.

Do Ziemi dociera kapsuła z zawartymi informacjami o mieście wybudowanym na asteroidzie. Superman myśląc, że jest to miasto, które mogło mieć związek z jego rodzimym światem – Kryptonem, postanawia wyruszyć w ekspedycję. Wraz jednak z oddalaniem się od Układu Słonecznego, Superman zaczyna tracić swoje moce (jak wiadomo Słońce jest jego źródłem energii). Na asteroidzie spotyka nastolatkę o imieniu Kara, która opowiada mu historię o zagładzie miasta – asteroidy – Argo City. Tam także się toczy główna akcja komiksu. Czy „Człowiek Ze Stali” jest w stanie uratować siebie i nowo poznaną towarzyszkę przed hordą Obcych? Dramaturgii nie brakuje zwłaszcza, że również Superman zostaje „zainfekowany” i nosi jednego z Obcych w sobie. Jakie są szanse by wydostać się z Argo City, niewielkiej asteroidy przepełnionej kreaturami z kosmosu?? Jak ukazuje fabuła i podpowiada zdrowy rozsądek, szanse na przeżycie są niemal zerowe, jednak twórcy komiksu znajdują pewną drogę wyjścia z owej opresji.

Rysunki Nowlana są przeciętne. Jak na crossover  i mega projekt dwóch potentatów komiksowych, jakimi są DC i Dark Horse Comics, można było się spodziewać bardziej wyrafinowanej kreski. Nie jest ona w gruncie rzeczy fatalna, lecz niczym nowym nie zachwyca, „Obcy” na niektórych planszach wyglądają zbyt „kwadratowo”, co wynika z pewnego braku płynności. Kolory natomiast dobrze oddają klimat komiksu, mroczne barwy odzwierciedlające kosmos oraz szare na wyludnionej asteroidzie.

Osobiście poleciłbym ten komiks fanom Supermana, jako iż nawiązuje znacząco do genezy tej postaci, i do tradycji jego rodzimego świata. Fani „Obcego” mogą jednak czuć się zawiedzeni w pewnym stopniu czytając tę historię. Mimo wartkiej, całkiem dynamicznej akcji, ciekawej fabuły, mrocznych i krwawych scen, brakuje jednak znaczących nawiązań do historii postaci. Alieni tworzą jednak pewien „background” dla głównych bohaterów ze stajni DC Comics.  

 
 

 

 
   

AUTOR:
 

INCUNABULUM