SZALONA Z SACRE COEUR  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


SZALONA Z SACRE COEUR

Poznajcie Allana Mangela, cynika i racjonalistę, profesora filozofii z Sorbony. Żonatego i cieszącego się poważaniem wśród studentów wykładowcy, lecz jak się okazuje tylko do czasu. Pewnego dnia, żona od niego odchodzi, a dobra opinia na uczelni zostanie brutalnie przekreślona. Od tej pory jego życie stanowi pasmo ciągłych kompromitacji, przygód, jak i wielkich zmian, o jakich będąc profesorem nawet nigdy nie śnił.

Przyznaję, że już od dawna nie czytałem tak dobrego komiksu jak „Szalona z Sacre Coeur”. Lekkie pióro w scenariuszu Alexandro Jodorowsky’ego oraz miękka kreska Moebiusa to najprawdziwsza uczta dla smakoszy dobrego europejskiego komiksu. Sama historia napisana przez Jodorowskiego aż skrzy się od wartkiej akcji i ciętych filozoficznych żartów, nie pozostawiając czytelnika nawet na chwilę znudzonym.

Cała przygoda rozpoczyna się od momentu, gdy Allan Mangel pozostaje opuszczony, tak przez żonę, jak i grono uczniów. Wtedy właśnie wpada w sidła zakochanej w nim studentki i religijnej fanatyczki zarazem, która poprowadzi go przez drogę „duchowego oczyszczenia”. Mangelowi przyjdzie uczestniczyć w akcji ratunkowej córki bosa kartelu narkotykowego z samego zakładu psychiatrycznego, która notabene okaże jest Maryją dziewicą.

W tym wszystkim pojawi się również Józef, ex-diler uzależniony od heroiny oraz osoba świętego, przyszłego syna, Allana, który zaprowadzi porządek i szczęśnie na ziemi. Czy Allan Mangel uwierzy w Boga i czy uda im się, odnaleźć nowego Jezusa?

Ta przewrotna nowela graficzna w imponujący sposób ukazuje drogę jednostki przez gruzy życia.

To najbardziej autobiograficzna praca Jodorowskiego, w której autor ukazał własne spojrzenie na świat i sens istnienia. Żartując w specyficzny sposób z całej religii oraz filozofii,  Jodorowsky stara się mimo wszystko odpowiedzieć na bardzo ważne pytania: Jak cieszyć się życiem i zaakceptować siebie? I owszem udziela odpowiedzi we własny oryginalny sposób. Ogromnym plusem Szalonej z Sacre Coeure jest wieloznaczność zawarta w opowieści oraz symbolika języka scenariusza. Autor w mistrzowski sposób bawi się wszelką filozofią i motywami religii chrześcijańskiej, aby ukazać upadek i powstanie najważniejszych wartości w życiu bohatera komiksu. A mianowicie czyste i niczym nieskrępowane umiłowanie życia. Z kolei, co do kunsztu Moebiusa i całej graficznej strony Szalonej z Sacre Coeur to czysty majstersztyk.

Moebiusa ukazuje realizm każdej poszczególnej sceny za pomocą paru silnych pociągnięć kreską. W rewelacyjny sposób przedstawia zmiany emocjonalne bohaterów i urzekającą scenerie Paryża. Poprzez technikę łączenia karykaturalnej krechy otoczenia i realistycznych ujęć postaci z pierwszego planu, utrzymuje ciągły dynamizm każdego kadru.

Odważne i żywe rysunki Moebiusa wraz z genialnym scenariuszem Alexandro Jodorowsky’ego stanowią arcymistrzowską kompozycję i absolutnie ważną powieść graficzną dla każdego miłośnika wyrafinowanego komiksu. Ten komiks trzeba po prostu przeczytać!
 

 
 
 


TYTUŁ POLSKI:
Szalona z Sacre Coeur

TYTUŁ ORYGINAŁU:
 Le Coeur couronné

SCENARIUSZ:
Richard Mathewson

WYDAWCA POLSKI:
Hella Komiks

WYDAWCA ORYGINAŁU:
Les Humanoides Associés 1992-1998

ROK WYDANIA:
 2008

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ ::


 

 
   

AUTOR: DANIEL PODOLAK