X-MEN: II WOJNA DOMOWA  /  K O M I K S Y  /  ARENA HORROR
   
 


X-MEN: II WOJNA DOMOWA

"II Wojna Domowa" to event, w którym nie oszczędzono żadnej grupy, począwszy od Avengersów, a skończywszy na X-Men. Czy potencjał historii dorówna zapędom i pomysłom Cullena Bunna.

Uwolnione Mgły Terrigenu sieją postrach wśród mutantów. Jednych niszczą, zaś innych ujawniają i czynią ich silniejszych, jak Inhumans. Pojawienie się Ulyssesa nie dla wszystkich jest zbawcze. Jego dar poprawia bezpieczeństwo. Ororo chce utrzymać pokój i wyeliminować zagrożenie z wizji Ulyssesa. Również SHIELD i Ultimates popierają go. Jest osoba, która widzi w nim zagrożenie. To Magneto. Uważa, że jego wizje sprowadzą na Mutantów śmierć. Magneto nie cofnie się przed niczym i będzie walczył do momentu rozprawienia się z problemem...

Tie-in o X-Menach to naturalna odpowiedź na główny album. Cullen Bunn zaczyna mocnym akcentem, lecz z czasem wszystko zostaje zweryfikowane i dostajemy swoistą, podporządkowaną opowieść głównemu albumowi. Autor musiał trzymać się określonych wątków i ram właśnie tam wyznaczonych. Nie mógł poszaleć i wymyśleć coś, co wgniotło by w ziemię. Kilka starć, gróźb i dziwnych zachować nie sprawią z tego tie-inu mocnego dzieła. Autor stawia na akcje, o dobrej dynamice, ale finalnie to nie na to czekałem, bo poza nią, nic ciekawego nie uświadczymy.

Trudno nie zauważyć, że w poszczególnych grupach dochodzi do kilku przetasowań, ale mimo to, spektakularnego efektu nie ma. Również konflikt między X-Menami, a Inhumans nie zostaje dobrze wykorzystany, a potencjał był. Trzon całej historii stanowi Magneto, dzięki któremu doszło do tego konfliktu. Mocna osobowość, która dzięki swojemu uporowi może bardzo dużo. Doskonale widać, że niepodporządkowanie się nikomu i za wszelką cenę chce bronić swój gatunek. Jego postać wykorzystana zostaje również w dodatkowej historii z lat siedemdziesiątych z cyklu Amazing Adventures. Tym razem Magneto pełni trochę inną funkcję i posiada zupełnie inne spojrzenie na świat.

Zastanawia mnie po co w niektórych kadrach autor podpisywał niektóre osoby, które fanom są dobrze znane. Oprawa graficzna nie przekonuje do siebie. Postacie często nie posiadają wyrazistych rysów twarzy, kadry są często uproszczone, a kolorystyka przesycona mocnymi i żywymi barwami. Pod względem wydawniczym nie mam nic do zarzucenia. Standardowe wydanie Egmontu, a co za tym idzie, świetne jakościowo.

"II Wojna Domowa X-Men" to dość specyficzny i ograniczony fabularnie komiks. a pewne spodoba się fanom mutantów. Natomiast ciężko określić czy zeszyt ten był potrzebny. Nie wnosi nic do głównej historii.

     

 
  


:: TYTUŁ POLSKI ::
X-Men: II Wojna Domowa

:: TYTUŁ ORYGINAŁU ::
Civil War II: X-Men

:: SCENARIUSZ ::
Cullen Bunn, Gerry Conway

:: WYDAWCA POLSKI ::
Egmont Polska

:: WYDAWCA ORYGINAŁU ::
Marvel

:: ROK WYDANIA ::
PL 2019

:: KOMIKS DOSTARCZONY PRZEZ :: 

 
 


AUTOR:
PASTOR