SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

BIAŁA WIEDŹMA

 

Na horyzoncie polskiej literatury, od jakiegoś czasu coraz wyraźniej pojawia się mroczna aura, a z kłębowiska kolejnych czarnych, burzowych chmur wynurza się kolejny polski horror. 

Po Domofonie Miłoszewskiego, Tracę ciepło Orbitowskiego i Ciemność płonie Ćwieka przyszła czas na Białą wiedźmę Adama Zalewskiego.

Potężna 600-stronicowa powieść została podzielona na trzy części. W pierwszej, zatytułowanej Rebeka, czytelnik ma możliwość na dokładne zapoznanie się z miejscem akcji i głównymi bohaterami krwawego spektaklu, który już wkrótce przedstawi mu autor.  Zwłaszcza w początkowej partii tej książki widać jak dłużą wagę przyłożył on do szczegółowego opisu rzeczywistości.  Realia amerykańskiej mieściny, Cedar Peak są traktowane z taką samą powagą jak intryga fabularna. Dowiadujemy się zatem jak wygląda topografia i historia miasta. Poznajemy głównych bohaterów,  ich ulubione miejsca spotkań, dylematy, a wraz z rozwojem akcji również ich skrupulatnie skrywane przez pozostałymi mieszkańcami (nieraz naprawdę pikantne) tajemnice. To właśnie na ukazaniu czytelnikowi drugiego oblicza wszystkich tych z pozoru zwyczajnych i nudnych mieszkańców amerykańskiego miasteczka,  niuansów z życiorysów i psychiki skupia się pisarz w tej części.

W tle tego świata, wypełnionego nudą, nadzieją i ukrytą pasją, pojawiają się pierwsze zwiastuny nadchodzącej epidemii Zła. Epidemii, jaka ma w kolejnych częściach wstrząsnąć mieszkańcami Cedar Peak. Do pierwszej brutalnej eskalacji okrucieństwa dochodzi już na samym początku, po tym jak poznajemy dwóch głównych bohaterów Białej wiedźmy:  uznawanego w okolicy za obłąkanego architekta Johna Adamsa i jego przeciwstawieństwo – powszechnie  szanowanego szeryfa Jeffa Standfielda.

W miejscowym barze dochodzi do krwawej masakry, a sam Adams staje się nieświadomie jedynym świadkiem, któremu dane było ujrzeć twarz mordercy…

Wkrótce okazuje się, że nie jest to koniec mrocznych zdarzeń, a źródła zła i chaosu sięgają znacznie głębiej w przeszłość niż można by się tego spodziewać.

W dwóch kolejnych częściach: Cieśla i Biała wiedźma, autor umiejętnie prowadzi intrygę, nie szczędząc czytelnikowi finezyjnych opisów tortur: psychicznych i fizycznych. Zgodnie z panującymi ostatnio konwencjami  w horrorze, Biała wiedźma to opowieść brutalna i krwawa. Trzeba jednak dodać, że zarówno wyjątkowa konstrukcja bohaterów, jak i świata przedstawionego sprawiają, że dostaliśmy do rąk doskonałą książkę, łączącą w sobie elementy wyśmienitego thrillera przywodzącego na myśl film Dominica Sena  Kalifornia, jak i stylowego ghoust story w stylu azjatyckiej Klątwy.

Największą zaletą powieści jest wyjątkowo dobry i wypracowany warsztat.  Historia opowiedziana jest z  prawdziwym rozmachem. Nieprzypadkowo wydawca na obwolucie przywołuje nazwisko Stephena Kinga, Biała wiedźma wiele zawdzięcza bowiem z estetyki charakterystycznej dla amerykańskiego mistrza grozy. Mamy więc zwyczajnych bohaterów zmuszonych do stawienia czoła potężnemu wrogowi.  Typową amerykańską prowincję i  uwalniające się Zło, które czai się zarówno na zewnątrz, zagrażając bohaterom, jak i w nich samych.  Jest w końcu w zakończeniu delikatnie zarysowana wiara w dobroć człowieka i wynikającą z niej siłę, która pozwala zwyciężyć nie tylko to metafizyczne, ale nawet to zupełnie rzeczywiste zło.

Reasumując, trzeba stwierdzić, że po Domofonie Miłoszewskiego i Tracę ciepło Orbitowskiego, Biała wiedźma jest najlepszym polskim horrorem. A Kingowskie inspiracje wykorzystane w tak stylowy, dopracowany i udany sposób, że naprawdę trudno zastanawiać się nad tym, dlaczego pisarz zdecydował się na tak silne amerykanizmy i całkowitą rezygnację z jakiejkolwiek próby dodania do niej europejskiej specyfiki i lokalnego kolorytu. Polecam.

AUTOR RECENZJI: PAWEŁ WAWRZYNIAK

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Biała Wiedźma

.: AUTOR :.
Adam Zalewski

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
RedHorse,
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
RedHorse,
2008

.: ILOŚĆ STRON :.
616 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? /10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10


 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::