SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

BIAŁE SZEPTY

 

Sztuka i inne obsesje 

Polska opowiadaniem stoi. Naprawdę. A już na pewno polski horror. Tyle powstało antologii horrorów albo związanych z nim opowiadań, że świadczy to o popularności gatunku, inspirującego wielu twórców, także światowych. Niejednokrotnie mistrzowie zaczynali od opowiadań, a następnie przechodzili do pisania powieści (uważanych za wymagające większych umiejętności i talentu). Bez względu na przyczyny liczebnej dominacji krótkich form wypowiedzi warto podkreślić, że często ich wartość jest niezaprzeczalna.

Tematem przewodnim nowej antologii wydawnictwa  Replika nie jest strach, ale szeroko rozumiana sztuka. To cykl konkursowych opowiadań, których autorzy próbują uchwycić ulotną istotę sztuki i – jak określa to wydawca na tylnej okładce książki – odpowiedzieć na pytanie, czy sztuce bliżej do błogosławieństwa czy przekleństwa?

Białe szepty są zbiorem zarówno twórczości debiutantów, jak i twórców, których nazwiska są dobrze znane fanom polskiego horroru czy fantastyki.  Pojawiają się m.in. teksty Dawida Kaina i Kazimierza Kyrcza Jr.  (współautorów książek:  Horrarium i Piknik w piekle); Roberta Cichowlasa, którego opowiadanie można przeczytać m.in.  w antologii Trupojad; czy Łukasza Radeckiego, jednego z współtwórców legendarnego już magazynu Czachopismo.

Jak wspomniałem, tematem przewodnim są twórcze aspiracje człowieka. Autorzy, mimo że pracowali osobno, doszli do podobnych wniosków. Każde twórcze zachowania prowadzą niezmiennie do destrukcyjnego finału a dzieło artysty nierzadko okazuje się bramą do piekła albo zjadającą własnego rodzica bestią.

Maszyny bólu

Pierwszą przyczyną silnego dyskomfortu jest nieznana moc tworzonych dzieł. Polscy pisarze (co ciekawe) odbierają efekt pracy artystycznej jako potencjalne, niechciane dziecko. Granica między pragnieniem stworzenia arcydzieła a wykonaniem niszczycielskiej bestii jest, jak się okazuje, bardzo cienka. Motyw dziecka Frankensteina pojawia się więc m.in. w  jednym z moich ulubionych opowiadań: MT 8, 17. Młoda, zamożna para trafia do gabinetu niezwykle utalentowanej rzeźbiarki. Wkrótce okazuje się, że jej dzieła to coś więcej niż tylko sztuka. Każde skrywa własną historię, czyniącą z nich niebezpieczne maszyny do zadawania bólu.

Sztuczny człowiek

Kolejny, często powtarzający się wątek to ożywienie materii i dylemat – ile jest prawdziwego człowieka w powstałej istocie? Granice artystycznego kreacjonizmu starała się zbadać autorka Il mago del potere (w tomie Białe szepty). W opowiadaniu słynny twórca rzeźb wchodzi w konszachty z nieco mefistofelicznym Antoniem. Ten odkrywa przed nim nowy wymiar doznań twórczych, których efektem jest jednak… No właśnie… Sztuczność, nienaturalność, kompromis… czy po prostu niepohamowana niczym kreacja. Nie miejmy złudzeń, wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte. A jednak marzenie o idealnym człowieku pozostaje niezniszczalne.

W Szklanych oczach podobny motyw został przedstawiony z perspektywy stworzenia. W bardzo zwięzłym, przewrotnym opowiadaniu skoncentrowano się na naszych zdolnościach do współodczuwania.

W próbie podsumowania powtórzę jak mantrę opinię, która pojawia się także w innych ocenach antologii, o dużej rozbieżności jakościowej. Tak jest i w przypadku Białych szeptów. Odbiór całości jest jednak pozytywny, dlatego napiszę po prostu: Polecam.

AUTOR RECENZJI: PAWEŁ WAWRZYNIAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Białe Szepty

.: AUTOR :.
Różni Autorzy

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
Replika 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
376 stron

:: KUP TERAZ ::
 

:: SPIS TREŚCI ::
1. Anna Zgierun Il mago del potere
2. Tomasz Wróbel Szklane oczy
3. Dawid Kain Płaczka
4. Sebastian Szczepan Mt 8,17
5. Małgorzata Brejnak Znikające obrazy
6. Robert Cichowlas Kościół w Auvers
7. Tomasz Gnyś Przeznaczenie ukryte w płótnie
8. Danuta Franczyk W poszukiwaniu zagubionego raju
9. Joanna Maciejewska Witraż Arlety
10. Radosław Scheller Koncert wszech czasów
11. Joanna Gładysek Arnie i Ash
12. Michał Galczak Jak malowany szpak
13. Kazimierz Kyrcz Jr&Łukasz Radecki Muza z przypadku
14. Marta Uszyńska Elfy i artyści tańczą
15. Bogdan Lutnik Malarz psów
16. Barbara Srebro-Fila Natalia
17. Maciej Żytowiecki Pole pszenicy numer 7
18. Anna Szczęsna Malarz koszmarów
19. Maciej Lewandowski L`art des damnés
20. Piotr Roemer Białe szepty