SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CARRIE

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Carrie

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Danuta Górska

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1976

WYDANIE
POLSKIE:

Prószyński i S-ka 2003

ILOŚĆ STRON:
232 stron

PLUSY:
+ Raczej nie nudzi
 
+ Pozycja ta zapoczątkowała wielką karierę pisarską Stephena Kinga

MINUSY:
- Jeśli ktoś nastawia się na „jakość” typu "To" lub „Lśnienie”, może się zawieść
- Autor nie bawi się tu w psychologię i wątki mające ubarwić historię... a szkoda
- Książka nie należy do tych, które na długo zapadają w pamięć czytelnika

Jest to debiut pisarski jednego z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku grozy. Tytuł ten zapoczątkował grad zbiorów opowiadań i powieści, które nierzadko stawały się bestsellerami, a strach w literaturze zyskał nowe znaczenie, wręcz nową jakość. Zapewne każdy, kto choć trochę interesuje się horrorem, słyszał o "Carrie", czy to książce czy też ekranizacji.

Carrie White w środowisku szkolnym jest swoistym pośmiewiskiem. Na każdym kroku spotyka się z pogardą i wyzwiskami mającymi pokazać, iż jest kimś gorszym. Na jej twarzy nie widać uśmiechu płynącego z radości życia, chodzi ubrana w niemodne długie spódnice, a do tego jest skryta w sobie. Jednak najgorsze w tym wszystkim jest to, że dziewczyna nie ma żadnego oparcia. Brakuje jej osoby, do której mogłaby się zwrócić w ciężkich chwilach. Matka dziewczyny, Margaret White, to skrajnie wierząca osoba, obsesyjnie zapatrzona w boskie prawdy i symbole. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż kobieta stara się w radykalny sposób narzucić swój fanatyzm córce. Wszystko to odbija się na psychice tytułowej bohaterki, wskutek czego jest bardzo nieufna w stosunku do innych. Prawdziwym przełomem staje się dzień, w którym Carrie dostaje pierwszej menstruacji. Cała sytuacja ma miejsce pod szkolnym prysznicem, w obecności koleżanek z klasy, które zaczynają naśmiewać się z przerażonej i bezradnej dziewczyny. Wtedy to właśnie Carrie uświadamia sobie, iż naprawdę różni się od innych. Zdolności telekinetyczne, które odkrywa w sobie bohaterka, staną się bardzo niebezpiecznym "narzędziem", a wszystko znajdzie swój finał na szkolnym balu.

Jest to debiut Stephena Kinga, w związku z tym nie nastawiajcie się na coś szczególnego (zwłaszcza, jeśli czytaliście późniejsze dzieła autora). Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, iż pozycja ta może zaciekawić czytelnika i robi to w sposób niemal natychmiastowy. Sama fabuła może i dość oryginalna, ale czegoś tu jednak brakuje. Autor zrezygnował z wątków pobocznych i dokładnych charakterystyk psychologicznych bohaterów, więc może w tym tkwi chochlik. Książka ta nie należy do moich ulubionych dzieł mistrza. Może, dlatego, że czytałem ją "na raty" i nie pozostawiła takich wrażeń jak chociażby "Misery". Nie znaczy to jednak, iż należy ją sobie odpuścić. Jest to dość ciekawa historia, ale mnie zabrakło tej "magii", której tak często doświadczam w twórczości autora. Sięgnijcie po "Carrie" i oceńcie sami, to najlepszy sposób na to, aby przekonać się, jaką wartość reprezentuje. 

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 6 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 7 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 6 / 10

 

                                                 

        

                                     

                                                                               

                                                                                      

                                                                              

 

AUTOR RECENZJI: PABLO