SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

CIEMNOŚĆ PŁONIE

 

Jest tylko jedno takie miejsce: Katowice Główny… przez wielu nazywanych umieralnią zaś przez wybrańców jedynym azylem.

Ciemność płonie to sprytne połączenie fantastyki w stylu miejskiej legendy z prozą życia bezdomnych, ich światem tym wewnątrz dworca jak i na zewnątrz, w ciemnościach.

Mroczne historie Katowic jak i poszczególnych mieszkańców przyjdzie poznać głównej bohaterce Natce, studentce kulturoznawstwa,  za sprawą Darka, staruszka który postarał się przechytrzyć ciemność i Natkę, pozbawiając jej anioła stróża w postaci tajemniczej monety. Od tamtej pory życie Natki zmieni się diametralnie, a cały jej dobrze znany świat zapłonie w ciemnych barwach.

Powieść Jakuba Ćwieka czyta się wyśmienicie. Język powieści, sposób narracji oraz jej bohaterowie sprawiają że powieść ogarnia się jednym kęsem w pełni zachwytu i przyjemności płynącej ze smaku lektury. Akcja książki jest bardzo dobrze rozplanowana, historia bezdomnych w kapitalny sposób przedstawiona zaś sama sceneria i plastyka opisów sprawia że całość wychodzi bardzo żywo i przekonująco. Każda z postaci została obdarzona ciekawą i wyrazistą charakterystyką, co sprawia że czytelnik niema większych problemów z nawiązaniem więzi z bohaterami powieści. Autor zaserwował nam genialną mieszankę grozy i przygody w formie przejmującej opowieści o losach marginalnej społeczności Katowic, którą czytając mamy wrażenie że cała jej akcja dzieje się tuż obok nas.

Jakub pisząc Ciemność płonie, spędził nie jedną noc wśród bezdomnych, wysłuchując przeróżnych historii, co ostatecznie silnie wpłynęło i odcisnęło swoje ślady w książce. Ćwiek wiedział jak sprawić by powieść przemawiała we  własnym, prawdziwym języku i z tego skorzystał.  Ciemność płonie to bardzo dobra rozrywka na wysokim poziomie, którą polecam każdemu miłośnikowi wyrafinowanej fantastyki. Ta powieść to prawdziwy majstersztyk od której nie sposób się oderwać.

AUTOR RECENZJI: VANDAL

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Ciemnośc Płonie

.: AUTOR :.
Jakub Ćwiek

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
312 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ Historia
+ Bohaterowie
+ Język
+ Sceneria

MINUSY:
- Brak 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::