SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


CZTERY PORY ROKU

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Different Seasons

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Zbigniew A. Królicki

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1982

WYDANIE
POLSKIE:

Albatros, 2004

ILOŚĆ STRON:
512 stron

PLUSY:
+ Krótka forma
+ Przejrzystość fabularna
+ Zaskakujące rozwiązania końcowe

MINUSY:
- Kilka fragmentów, które przeciągają treść…

[KUP TERAZ]

Stephen King stał się fenomenem kończącego się minionego wieku, jego ogół dzieł wydawanych na całym świecie przełożywszy na nakład przewyższa zaledwie Biblia. Jest najbardziej poczytnym autorem powieści, opowiadań, nowel oraz reżyserem, scenarzystą. Jednak to jedne z wielu pasji pisarza, do kolejnej możemy zaliczyć tworzenie rzeczywistości odpowiadającej zamierzeniom literackim. W jego twórczości zauważamy wszechstronność miejsc akcji oraz technik obrazowania poprzez manewr słowem lub środkiem stylistycznym. Jednym z najbardziej wymagający gatunków literackich jest nowela, jej wymogi są bardzo precyzyjne, przez co możemy ocenić poziom kwalifikacji literata. King poprzez krótką formę literacką doskonale prezentuje z góry określoną tematykę, kończąc ją zaskakujący zakończeniem. Zbiory nowel często publikowane były z pewnym zamierzeniem, zazwyczaj poprzedzały jakąś wielowątkową powieść, której elementy były czerpane z tematyki zbiorów wcześniej wydanych. Jednak zdarzało się również, że owa krótka forma kończyła skutecznie określony wątek poprzestając na krótkim, ale jakże treściwym tekście. Przykładem staje się zbiór czterech nowel, których tematyka przez długi czas pozostawał nietknięta a zarazem posłużyła do stworzenia scenariuszy, na kanwie, których stworzono światowej sławy filmy, które do dziś zapierają dech w piersiach wielu widzom. Wnioskując po sukcesie komercyjnym adaptacji filmowych można stwierdzić, iż nowelistyka u Kinga stanowi jedną z mocniejszych stron warsztatu literackiego, jednak nie zawsze ma się to do rzeczywistości.

Skazani na Shawshank stanowi klasykę kinematografii, jako dzieło literackie również dorównuje adaptacji filmowej, tworząc historię o przyjaźni, sprycie, odwadze i marzeniach, które skrywa za murami więzienia człowiek skazany na dożywocie. Ową nowele cechuje przede wszystkim komizm sytuacji skonfrontowany z tragizmem głównego bohatera, zaskakuje płynnością słowa, bez dłuższych opisów, co sprawia, że akcja nieustannie poszerzona o kolejną problematykę jednostki w najlepszym wydaniu.

Zdolny Uczeń traktuje o fascynacji przemocą, władzy i bezsilności wobec oprawcy. Owa nowela również posłużyła filmowcom do skonstruowania równie wciągającej adaptacji filmowej pod tytułem „Uczeń Szatana”, nieco poszarzającej tematykę o emocje, przez co film przewyższa jakościowo tą pozycję. Mimo wszystko King zawarł w noweli historię przyjaźni pomiędzy przedstawicielami dwóch pokoleń, trzynastoletniego chłopca, którego chorą fascynacją staje się faszyzm oraz starca, zbiegłego hitlerowca, który poprzez pryzmat swoich doświadczeń przedstawia machinę wojny, kształtując chłonny umysł chłopca. Autor zaskakuje tematyką, nieco pominiętą w literaturze grozy, w której przedstawia zdarzenia zapamiętane przez oprawcę, który wkrótce stanie się ofiarą. Tą nowele cechuje wyrazistość opisu, zwięzłość formy oraz niesamowite zakończenie, które zapada na długo w pamięci.

Ciało to subiektywna opowieść pisarza Gordona Lachanca, bohatera noweli, która jest opowiedziana z pewnej perspektywy czasu, przez co zostaje ubarwiona o makabryczne doznania z dzieciństwa. Traktuje o wycieczce grupy nastolatków, których turpistycznym wymysłem jest zobaczenie rozkładających się zwłok. Po mimo krótkiej formy pisarz przeciąga historię, przez co wydaję się mało realna, czasami nudna. Autor nadużywa sformułowań nakierowujących czytelnika na określone zjawisko, wydarzenie lub fakt, przez co traci na wartości literackiej.

Metoda Oddychania jest najbardziej rozbudowaną pod względem literackim nowelą, której treść traktuje o stowarzyszeniu, o którym niewiele wiemy, przez co ten wątek wydaje się elementem wyjątkowo mistycznym. Podczas spotkania członków, jeden z uczestników opowie historię, która rozpoczyna się od drastycznego porodu dziecka, podczas którego umiera matka. Ta pozycja nieco wykracza poza sekwencję techniczną pozostałych tytułów, prezentując dwa sposoby narracji oraz kształtność wydarzeń. Pisarz połączył niejako dwa tematy w całość, tworząc mini powieść, którą cechuje głębszy opis oraz urywanie lub niedopowiedzenia fabularne, przez co nabiera jakże wzorcowej dla Kinga maski mistycyzmu i niezwykłości.

King stworzył krótkie formy, które stanowią niezaprzeczalne potwierdzenie zaskakujących możliwości literackich pisarza. Tytuł tomiku sugeruje nam, że będziemy mieli do czynienia z utworami niezależnymi wobec siebie pod względem fabularnym, prezentujące różny styl literacki. Dla wielu Different Seasons może stać się początkiem niesamowitej przygody z twórczością mistrza literackiej grozy, dla osób bardziej obeznanych a zarazem wymagających, potwierdzeniem umiejętności pisarza. Zatem warto czasem skorzystać z prostych form literackich, by docenić dzieła wielkoformatowe. Polecam każdemu. Warto przeczytać…
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 8 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 7 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 9 / 10

AUTOR RECENZJI: REQUIEM