SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


FAŁSZYWA PAMIĘĆ

TYTUŁ
ORYGINALNY:

False Memory

AUTOR:
Dean R. Koontz

TŁUMACZENIE:
Maciej Antosiewicz

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1999

WYDANIE
POLSKIE:

Prószyński i S-ka, 2003

ILOŚĆ STRON:
571 stron

PLUSY:
+ Opis charakterologiczny postaci.
+ Doskonałe studium mentalności człowieka.
+ Obrazowość
+ Przystępny język
+ Potęgujące się napięcie

MINUSY:
- Opóźniający akcję początek…

Dean Koontz o swojej twórczości kiedyś powiedział: "Pisanie powieści jest jak uprawianie miłości, ale także jak wizyta u dentysty. Przyjemność i ból. Czasem jednak wydaje się jakby obie czynności wykonywało się jednocześnie.". Tak jest również z czytaniem twórczości tego niesamowicie utalentowanego pisarza, który w swoich powieściach łączy kilka popularnych gatunków: thriller, horror, sensację, science fiction, a nawet romans. Dzięki temu powstają pełne ekspresji i nagłych zwrotów akcji dzieła, które na długo zachowują się w pamięci czytelnika. Kolejną propozycją pisarza jest thriller „False Memory” nieco pomijany przez czytelników, przez co mało znany. Jednak historia zawarta w tej powieści jest intelektualną gratką dla miłośników grozy w nieco innym słowa tego znaczeniu, ponieważ temat powieści ociera się o rzeczywistość każdego z nas.

Życie w sielankowej krainie, zwanej przedmieściami to marzenie każdej rodziny. Martie Rhodes jest piękną kobietą, czułą kochanką, kochającą żoną, której towarzyszy jej mąż Dusty. Nie mają dzieci, zatem miłością obdarowują swojego pupila, psa o imieniu Lokaj. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie koszmar, w którym wkrótce się znajdą, wyniszczający ich związek. Podczas codziennych rutynowych czynności Martie ma poczucie lęku, którego odzwierciedleniem będzie jej własny cień. Wszystko zaczyna nabierać kształtu podczas odwiedzin Susan, najlepszej przyjaciółki, która cierpi na agorafobie. Po wizycie nabiera coraz większych obaw, uświadamia sobie, że podczas nagłego ataku paniki jest w stanie skrzywdzić swoje otoczenie. Podczas powrotu do domu jej leki potęgują się a obawy nawarstwiają, wkrótce zaczyna usuwać wszelkie ostre lub niebezpieczne narzędzia z domu. Próbę zniszczenia przedmiotów odkrywa przybyły z pracy mąż, podczas wjazdu do garażu. Na widok Dustiego Martie ucieka przerażona, w pogoń za kobietą wyrusza mąż, wkrótce po krótkiej szamotaninie Martie zgadza się na profilaktyczne badania u jednego ze znajomych lekarzy. Jednak testy wykazują, że kobieta jest zdrowa fizycznie, zatem jej urojenia i fobie mają podłoże emocjonalne. To jednak nie rozwiązuje problemu dziwnego zachowania kobiety, małżeństwo wspólnie umawia się na wizytę u doktora Ahrimana, będącego od lat terapeutą Susan. Wizyta odbywa się za zamkniętymi drzwiami, zdenerwowany mąż zauważa pewne nieścisłości w praktyce lekarskiej, jaką doktor wypróbowuje na swoich pacjentach. Wkrótce skutki terapii Martie będą miały destrukcyjny wpływ na otoczenie, ich związek będzie przechodził trudny okres. Jednak ich podstawowym problem stanie się psychopata, którego zdolności pozwalają na swobodną manipulację otoczeniem i pacjentami… Nie ufaj wspomnieniom, pamięć można zmienić, tak samo jak twój lęk…

Twórczość Koontza cechuje osobliwe połączenie elementów horroru, science fiction i innych gatunków literackich. Jego powieść utrzymana jest w konwencji psychologicznego dreszczowca. Dzieła powstające w początkach pracy pisarskiej Koontza były nieco odmienne od tych bardziej współczesnych form. Dominowało science fiction oraz romans gotycki. Jednakże dopiero wtedy, gdy skierował się w kierunku suspensu, zaczął rozwijać to, co jest rozpoznawane jako jego unikatowy styl, swoista mieszanka wielu gatunków literackich. Bohaterowie książek Koontza są wędrowcami w świecie mroku i cieni, poszukującymi odpowiedzi na pytania o naturę i pochodzenie zła oraz o tajemnicę własnej przeszłości. Koontz opisuje zmagania ludzi trzymających się z dala od zgiełku codziennego życia, których egzystencja zostaje zaburzona. Przedstawia zachowania ludzi w ekstremalnych sytuacjach, niepodobnych do problemów, z którymi borykamy się, na co dzień. Bohaterami jego książek są ludzie wrażliwi, z trudem znoszący przeciwności losu, ludzie ciężko pracujący, tacy, którzy codziennie muszą walczyć o przetrwanie, ukazywani w niezwykle trudnych momentach ich życia. Przeżywają oni rozterki egzystencjalne, przeżywają kryzys wszelkich wartości. Na domiar złego jak grom z jasnego nieba spadają na nich trudy z pozoru nie do przezwyciężenia. Walka z przeciwnościami losu powoduje jednak u bohaterów przypływ sił, z których istnienia nie zdawali sobie do tej pory sprawy. Autor przedstawia w ten sposób, że ludzie zdolni są do największego wysiłku w obronie swego życia, ocalenia wartości, które są fundamentem ich egzystencji. Są zdolni do poświęcenia wszystkiego w imię miłości, walki o życie najdroższych im osób. Realizm postaci, jakie pojawiły się w jego powieści jest naprawdę imponujący. Język zastosowany w powieści jest przystępny i obrazowy, elementy narracji pierwszoosobowej i tak zwanego narratora spoza pozwalają na dogłębną analizę zachowań oraz sylwetek postaci. Dla wielu zaskoczeniem będzie obrazowość detalu, opisy przedmiotów oraz czynności, które doskonale pozwalają rozwinąć zmysł wyobraźni, pochłaniając bez reszty kolejne wersy ciągle narastającego napięcia. Jedynym mankamentem tej powieści może być zbyt obrazowy wstęp, który zawiera szereg opisów, skutecznie opóźniający dalszy rozwój wydarzeń. Jednak po przebrniętej jak to sam autor stwierdził wizycie u dentysty nadchodzą momenty grozy oraz nieustająca się akcja, której zwroty zaskakują. Całej pikanterii dodaje realizm, szereg splotów zdarzeń sprawia, iż czytelnik może wczuć się w poszczególne postacie często porównując do własnego zachowania. Istotę powieści Koontza dość trafnie podsumowała jedna z bardziej liczących się amerykańskich gazet - Los Angeles Times: "Koontz nigdy nie daje nam szansy oglądać się za siebie. To nadzwyczajny wyczyn utrzymywać poziom podniecenia wysoko przez cały czas - nawet na chwilę nie spuszczając z tonu.".
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 7,5 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 6 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 9 / 10

AUTOR RECENZJI: REQUIEM