SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ICE COLD GRAVE, AN

 

W trzecim tomie przygód Harper Connely, który jeszcze nie został wydany w Polsce, bohaterka rozwiązuje najbardziej makabryczną sprawę w swej dotychczasowej karierze. W kolejnej małomiasteczkowej społeczności od dawna dochodziło do zniknięć młodych chłopców. Harper jak zwykle ma odnaleźć miejsce pochówku zwłok i ocenić przyczynę zgonu. Zgodnie ze schematem znanym z poprzednich dwóch tomów, zamiast udać się w dalszą drogę po wykonaniu zadania, angażuje się w śledztwo i wpada w tarapaty.

W An Ice Cold Grave przeplatają się dwa skontrastowane wątki – jeden z nich dotyczy okrutnych mordów na nastolatkach, drugi natomiast przedstawia pomyślne rozwiązanie spraw osobistych Harper. Takie połączenie nie do końca posłużyło powieści, ponieważ mroczny i ponury nastrój dochodzenia co kilka stron zostaje zduszony przez nieznośną momentami słodycz spełnionej miłości. Być może i jest to realistyczne przedstawianie przeżyć bohaterki, ale to nie szczebiotu zakochanych oczekuje się od mystery thrillera.

Z drugiej jednak strony przesłodzenie niektórych rozdziałów to w zasadzie jedyna wada książki. Czyta się tak samo dobrze jak wcześniejsze dwa tomy, postaci drugoplanowe są interesujące, ich życie pełne realistycznych detali. Zbrodnia odkryta przez Harper obfituje w drastyczne szczegóły i przynosi nieoczekiwane zwroty akcji, tym razem intryga nie przypomina telenoweli. Charlaine Harris nie stroni od makabrycznych szczegółów, co powinno podziałać zachęcająco na fanów horroru, choć niektórym może wydać się zbyt szokujące, ponieważ ofiarami tortur i mordów są tu nastoletni chłopcy.

An Ice Cold Grave jest zdecydowanie najbardziej mrocznym tomem ze wszystkich dotąd powstałych w cyklu. Czytelnicy mało odporni na cukier, ale zainteresowani rozwiązaniem zagadki, powinni rozważyć przerzucenie paru kartek do przodu, ponieważ podczas lektury tej książki można dobrze się bawić. Otwarte zakończenie książki sugeruje, że z Harper Connely jeszcze się spotkamy, co wydaje się być całkiem niezłą perspektywą.        

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
An Ice Cold Grave

.: AUTOR :.
Charlaine Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Brak

.: ILOŚĆ STRON :.
280 stron

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
4 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Realia małego miasteczka
zbrodnia i intrygi
+ nastrój

MINUSY:
-
przydługi i przesłodzony wątek romansowy