SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

INSTYNKT ŚMIERCI

 

Okładka pierwszej wydanej w Polsce powieści Little’a wręcz ocieka superlatywami. Reklamowana jest hasłem „ulubiony pisarz Kinga.” Zestawienie z nazwiskiem mistrza gatunku powoduje, że oczekiwania czytelnika wobec książki wzrastają. Niestety Instynkt śmierci nie jest w stanie im sprostać.

Główną bohaterką powieści jest Cathy, zamknięta w sobie kobieta po dwudziestce, mająca za sobą trudne przeżycia. Swój czas wypełnia pracą w księgarni i usługiwaniu niepełnosprawnemu ojcu, ponadto z dobrego serca pomaga zaniedbywanemu przez rodziców Jimmy’emu. Gdy do owianego złą sławą domu w sąsiedztwie wprowadza się kobieta z upośledzonym synem Randym, okolica wkrótce zmienia się w miejsce zbrodni. Cathy zaczynają dręczyć koszmary, ale też w jej życie wkracza interesujący mężczyzna – prowadzący śledztwo policjant.

Powieść Little’a jako horror sprawdza się bardzo małej części. Narracja prowadzona jest sprawnie. Do pewnego momentu czytelnik doświadcza niepokoju i napięcia. Niestety wszystko pryska na długo przed zakończeniem. Wraz z wyjaśnieniem tajemnicy znika to, co Instynkt śmierci miał w sobie z horroru. Zostaje powieść sensacyjna ze szmirowatym wątkiem miłosnym. Horror jest gatunkiem szczególnym. Należy bardzo uważać, by nie przesadzić, bo wówczas to, co miało być makabryczne i straszne, staje się groteskowe lub wręcz komiczne. Pan Little zdecydowanie przegiął z intrygą, serwując czytelnikowi naciągane i przejaskrawione rozwiązanie. Co gorsza zrobił to już w połowie książki, co sprawiło, że zakończenie, pomimo efekciarskiej konfrontacji zbrodniarz-niedoszła ofiara, stało się boleśnie przewidywalne i, co gorsza, zalatujące tanim melodramatyzmem. Bohaterowie są dość sztampowi, mimo że autor starał się przydać im psychologicznej głębi. W przypadku Cathy to pogłębienie wyraża się przede wszystkim w opisach nieudanych związków kobiety i snów dotyczących jej zdegenerowanego brata.

Jeśli chodzi o zawartość makabry w powieści, Little zaserwował czytelnikom kilka opisów zbrodni kojarzących się z Piłą. Są one jednak krótkie, pełniące rolę efektów specjalnych. Można odnieść wrażenie, że ofiary to manekiny w tle - dobrze ucharakteryzowane, posiadające zarys własnego życia, ale jednak tylko kukły. Charakterystyczną i dość osobliwą cechą powieści jest duża ilość opisów rozmaitych, mniej lub bardziej wynaturzonych, erekcji i penisów. Oczywiście można próbować doszukiwać się w tym motywów freudowskich, manifestacji lęków Cathy przed zbliżeniem z mężczyzną. Instynktowi śmierci bliżej do dokonań Koontza niż Kinga. Podobieństwo widoczne jest w konstrukcji przedstawianych wydarzeń i sposobie ich uzasadniania. Książkę można przeczytać, choćby po to, by wyrobić sobie własną opinię, ale trzydziestu złotych zdecydowanie szkoda. Bentley Little jest nowym autorem na polskim rynku. Może któregoś dnia przekonamy się, że stać go na więcej.
 

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Death Instinct

.: AUTOR :.
Bentley Little

.: TŁUMACZENIE :.
???

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Amber, 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
270

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
4 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
4 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
5 / 10

PLUSY:
- pierwsza połowa książki

MINUSY:
- przejaskrawione, mętne i naciągane wyjaśnienie
- nieciekawe postaci
- przewidywalność
- niska zawartość horroru w horrorze
- tanie efekciarstwo