SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


KRABY 5: ODWET

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Crabs on the Rampage

AUTOR:
Guy N. Smith

TŁUMACZENIE:
Monika Podgórniak

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1981 by Guy N.Smith

WYDANIE
POLSKIE:

Phantom Press International, Gdańsk 1991

ILOŚĆ STRON:
218 stron

PLUSY:
+
Inwazja na wyspy brytyjskie
+
Ewolucja krabów i godne zakończenie serii
+
Clifford Davenport powraca

MINUSY:
-
Trochę przydługa
- Schematyczność
- Drobne nieścisłość fabularne

Może zacznę od najważniejszej wiadomości. "Odwet" jest ostatnią częścią serii o morderczych krabach. Wnioskować tak można po treści jak również po zakończeniu, którego jednak nie mogę zdradzić. Oczywiście wydana została szósta część cyklu, ale jest ona tylko powtórką z opisywanej teraz. Dlatego nie warto mówić o "Poświęceniu" jako o czymś nowym. Cieszy również fakt powrotu profesora Clifforda Davenporta, chyba najbardziej charakterystycznego bohatera serii. Co więcej naukowiec znowu zaniedbując własne sprawy pomaga armii w pokonaniu bestii.

Tym razem kraby wymyślają ostateczny misterny plan zemsty. Przypuszczają morderczy i trudny plan w głąb lądu. Dewastują po kolei największe miasta Anglii i Walii, aby wstecznie dotrzeć do Londynu. Poruszają się korytami rzek, podziemnymi tunelami łączącymi jeziora i sztucznymi zbiornikami wodnymi. Niektóre ryzykują pieszą wędrówkę, co w większości przypadków kończy się ich śmiercią. Lecz tym razem skorupiaki nie są uzależnione od słonej wody. Poprzez ewolucję dostosowały się do warunków panujących w rzekach i jeziorach stając się stworzeniami słodkowodnymi. Muszą jednak się śpieszyć, ponieważ groźny pasożyt - rak, zżera je od środka, wywołując u nich niemożliwy ból i cierpienie. Również on jest powodem krabiej zemsty i chęci odwetu za to co ludzie im uczynili.

Smith w "Odwecie" nawiązał do wszystkich części serii, co jest bardzo ciekawym posunięciem. W taki sposób możemy przeżywać zmagania bohaterów poprzednich spotkań z potworami min. Klina z "Kleszczy śmierci". Książka zawiera więcej niż zwykle opisów ataków rozwścieczonych najeźdźców, rozgrywających się w naprawdę różnych sceneriach. Począwszy od morskich kurortów, przez Walijskie wioski, a na centrum Londynu kończąc. Element ten najbardziej przypadnie do gustu fanom serii, gdyż właśnie oni powinni docenić najbardziej możliwość obserwowania krabów w tak różnych sytuacjach. Autor "Mani" nie zapomniał też o realizmie, osadzając akcję powieści zadbał, aby wszystkie nazwy, opisy miejsc były prawdziwe. Więc jeżeli ktoś posiada mapę UK może bez problemu odszukać i prześledzić marsz skorupiaków. Odnaleźć miejsca najważniejszych bitew i ataków na ludność cywilną.

W moim prywatnym rankingu "Odwet" po doskonałej "Nocy Krabów", jest najlepszą częścią cyklu i godnym jego zakończeniem. Powieść porywa szybkością i dynamiką rozgrywanych wydarzeń. Czytelnik raz złapany w tak skonstruowane sidła odrywa się dopiero na ostatniej stronie lektury. Polecam wszystkim którym podobało się pierwsze spotkanie z krabami, oni znajdą w piątce streszczenie poprzednich części, oraz ciekawe rozwinięcie tematu. Ale też zachęcam nowych czytelników, którzy o przerośniętych stworach morskich słyszą pierwszy raz, moim zdaniem oni również nie powinni się zawieść rozpoczynając lekturę od "Odwetu".

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 4 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 4 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 4 / 10

 

 

 


 

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC