SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

KSIĘGA JESIENNYCH DEMONÓW

 

Zbiorek jesiennych demonów jest horrorowym debiutem Jarosława Grzędowicza, dzięki któremu z marszu zajął zasłużone miejsce jednego z najwybitniejszych prozaików literatury niesamowitej na naszym rynku.

"Księgę Jesiennych Demonów" zdobyłem zupełnie przypadkiem jakieś cztery lata temu. Książka już po pierwszym opowiadaniu, okazała się tym, czego w polskich horrorze nigdy wcześniej nie było. Kamieniem milowym w rodzimej psychologicznej fantastyce grozy. Minęło parę lat, kiedy Fabryka Słów postanowiła wznowić zbiorek, co również mile przyczyniło się do sięgnięcia po Grzędowiczowski Grimoir i ponownego wskrzeszenia demonów. Chcecie wiedzieć, co kryje się za płachtą ołowianego nieba i w cieniu ogołoconych jesienią drzew? Wchodzicie na własne ryzyko!

W Grzędowiczowskiej prozie każda historia wychodzi kunsztownie poprzez dbałość o detale w przedstawianym przez autora świecie i płynnej narracji. Styl jest oszczędny i diabelnie realistyczny, dzięki czemu takie opowiadania jak Opowieść Terapeuty czy Piorun wychodzą przekonująco, a subtelnie w nich zaszyta groza stawia włosy dęba nawet tym, którzy nie wierzą, że książka w obecnych czasach może przerazić. Model fabularny niniejszych opowiadań stworzony jest na miarę koszmarnych historyjek przedstawianych przez tajemniczego właściciela sklepu ze spirytualistycznymi gadżetami, posiadacza księgi jesiennych demonów.

Zawarte w niej historie przedstawiają losy pięciu postaci, których życie w krótkiej chwili wywraca się do góry nogami z zupełnie dla nich niejasnych powodów.

Poczciwy profesor genetyki i do niedawna szczęśliwy mąż odkryje, że jego żona ma romans z samym diabłem. Psychoterapeucie przeżywającemu kryzys w leczeniu pacjentów przyjdzie leczyć Boga, a bitej i upokorzonej Melanii pozostanie jedynie wezwać… wilka z lasu.

Grzędowicz w arcymistrzowski sposób łączy w swoich tekstach grozę świata nadnaturalnego z pierwiastkiem świata przyrodzonego. U fundamentów utworów leży szatański mariaż jesiennego marazmu z powszechnymi lękami przeciętnego człowieka. Strach przed utratą bliskiego, samotnością i śmiercią to uczucia, z którymi horror jak i cała literatura niesamowita stara się nas oswoić od zarania dziejów.
Grzędowiczowi udaje się to na piątkę z plusem.

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Księga Jesiennych Demonów

.: AUTOR :.
Jarosław Grzędowicz

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
480


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10