SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

KSIĘGA STRACHU 2

 

Drugi tom "Księgi Strachu" wydanej przez warszawskie wydawnictwo Runa, budzi we mnie całą masę pozytywnych emocji. Postaram się w skrócie przedstawić wszystkie powody, dla których, moim zdaniem, ze wszech miar warto sięgnąć po tą niesamowitą pozycję.

Po pierwsze jest to jedna z pierwszych antologii tego typu na naszym rodzimym rynku literackiej grozy, wyprzedzająca  powstały ostatnio bum na tego typu antologie, dlatego warto przyjrzeć się temu, jak literacka groza zaczęła się przedzierać do wysokonakładowych wydawnictw cieszących się uznaną renomą, wszak wcześniej autorzy opowiadań grozy musieli je wydawać własnym sumptem jak na przykład "Piknik w piekle", który to zbiór opowiadań autorzy postanowili wydać samemu. Współautor tegoż zbioru Kazimierz Kyrcz Jr. nestor krajowych opowiadań grozy i w "Księdze Strachów" zajaśniał swym niepowtarzalnym stylem, łączącym w świetny sposób literacki horror z groteską i bardzo, bardzo czarnym humorem. Opowiadaniem napisane przez Kyrcza w duecie z obecnym redaktorem magazynu grozy "Lśnienie" Śmiglem, jest prawdziwą perłą drugiego tomu, wydanej przez Runę antologii. Równie wielkie brawa należą się  Studniarkowi za jego napisane z prawdziwym polotem opowiadanko, także inni autorzy wsadzili w swój teksty kawałek swej duszy.

Niestety każdy zbiór opowiadań ma to do siebie, iż obok tekstów świetnych trafiają się też  opowiadania gorszej jakości. Do tych nielicznych w przypadku tej antologii należy grafomański tekst Jacka Komudy pod tytułem "Nie trać waszmość głowy" widać, że jego  autor traci głowę za każdym razem, gdy stara się wymyślić fabułę i poprawnie przelać ją na papier, coś takiego jak "Nie trać waszmość głowy" po prostu wstyd by mi było wydać pod własnym nazwiskiem. Jak już nadmieniłem wcześniej, jest to na szczęście wyjątek potwierdzający regułę, iż antologia Runy pełną jest tekstów, dobrych, bardzo dobrych, czy nawet świetnych, jak w przypadku opowiadania duetu Kyrcz/Śmigiel, panie Kyrcz oby tak dalej, a zostaje pana najwierniejszym fanem i w ciemno zakupuję wszystkie pana tekstu, nawet jeśli miałbym przez to zbankrutować!

AUTOR RECENZJI: WAMPIR BEZ ZĘBÓW

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Księga Strachu 2

.: AUTOR :.
Anna Brzezińska, Eugeniusz Dębski, Anna Kańtoch, Mariusz Kaszyński, Krzyszof Kochański, Jacek Komuda, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Śmigiel, Wojciech Orliński, Magda Parus, Michał Studniarek, Izabela Szolc, Wit Szostak

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Runa 2007

.: ILOŚĆ STRON :.
488
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::