SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


PAN CIEMNOŚCI

TYTUŁ
ORYGINALNY:

The Master

AUTOR:
Guy N.Smith

TŁUMACZENIE:
Jolanta Rasmus

WYDANIE
ŚWIATOWE:

Guy Smith Associates 1988

WYDANIE
POLSKIE:

Phantom Press International, Gdańsk 1992

ILOŚĆ STRON:
188 stron

PLUSY:
+ Duża porcja miodu z lat '80
+ Tajemnicza sekta czcicieli Szatana
+ Osadzenie akcji w zabytkowej szkole w Szkocji

MINUSY:
- Łatwo przewidzieć zakończenie
- Szatan którego w książce nie ma (sic!)
- Jak na tego pisarza książka jest mało krwawa i obrazobujcza.

"Z nozdrzy stojącego przed nimi monstrum dobiegł dźwięk przypominający bulgotanie, następnie usłyszeli chrzęst poruszających się kości. Wlepili oczy w ciemność, lecz nie wyłonił się z niej żaden kształt. Stali nie wiedząc ile czasu minęło od czasu wejścia do krypty."

 

Młoda nauczycielka z Londynu, Ann, szukając lepiej płatnej posady odpowiada na zamieszczone w prasie ogłoszenie z prywatnej szkoły w Hurst, w Szkocji. Zgłasza się na rozmowę kwalifikacyjną bez przekonania, że zostanie przyjęta. Tym większe jest jej zdziwienie, kiedy dyrektor szkoły proponuje jej pracę.  To co od razu zwraca jej uwagę to dyscyplina. Szkoła przypomina obóz karny, a sam dyrektor Dean Lazenby wzbudza niepokój. Za niewypełnienie obowiązków uczniowie dostają kary cielesne, są poniżani i zastraszani. Ann ciężko jest się z kimkolwiek zaprzyjaźnić, rozmowy z innymi są czysto służbowe, a mordercza dyscyplina narzucona jest także nauczycielom. Jedynym wyjątkiem zdaje się być Phill Cumbes - wuefista. Nowo poznany mężczyzna zwierza się Ann ze swoich podejrzeń co do dyrektora i kilku uczniów starszych klas. Podejrzewa ich o Satanizm. Na dowód swojej tezy, opowiada o dziwnych nocnych spotkaniach w krypcie pod kaplicą i o dawnych obyczajach panujących w Hurst. Z dnia na dzień sytuacja w szkole przeradza się w piekło, dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy. Szkoła na odludziu staje się więzieniem z którego nie ma ucieczki...

Dla stałych czytelników twórczości Smitha „Pan Ciemności” nie będzie zaskoczeniem. Książka zawiera wszystkie typowe elementy znane już z wcześniejszych jego powieści np. Tajemniczą sektę czcicieli Szatana, mroczne wrzosowiska, las, ciężko dostępny budynek (szkoła) wybrany na miejsce akcji i tp. Nowości i świeżych pomysłów jest jak na lekarstwo, postacie są płaskie, a ich losy obchodzą czytelnika tak samo jak bohaterowie seriali Brazylijskich. Ponad to Smith, jest przeciętnym pisarzem z przeciętnym warsztatem. Wszystkie te minusy powinny, teoretycznie przemawiać za darowaniem sobie książki. Tak jednak nie jest, a nawet więcej. Patrząc z perspektywy taniego kieszonkowego horrory lat '80, stają się plusami i zachęcają do sięgnięcia po „Pana Ciemności”. Magnesem może być także klimat książki, typowe gore, gdzie psychoza, żądza krwi, gwałt i szaleństwo, równoważone jest przez miłość dwojga ludzi, a wszystko rozgrywa się w posępnej scenerii ekskluzywnej prywatnej szkoły na odludziu.

„Pana Ciemności” Smitha polecam czytelnikom lubiącym kicz i tandetę polaną litrami krwawego sosu, oraz wszystkim miłośnikom klasy B, tak filmów jak i książek. Powieść czyta się szybko, więc stać się może  ona doskonałą na podróż, lub w długi zimowy wieczór.
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 7 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 7 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 6 / 10

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC