SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


PASOŻYTY UMYSŁU

TYTUŁ
ORYGINALNY:

The Mind Parasites

AUTOR:
Colin Wilson

TŁUMACZENIE:
Beata Moderska & Tadeusz Zysk

WYDANIE
ŚWIATOWE:

Colin Wilson 1967

WYDANIE
POLSKIE:

Rebis Poznań 1990 / EXPRESS, Bydgoszcz 1990

ILOŚĆ STRON:
318 stron

PLUSY:
+ Nawiązania do mitologii Cthulhu Lovecrafta
+ Wciągająca i niebezpieczna
+ Ciekawie przedstawiona i pomyślana
+ Polskie wydanie (posłowie, okładka itp.)

MINUSY:
- Nie do końca jest to horror
- Niektóre sytuacje są zbyt oczywiste
- Momentami nużąca i przegadana

Colin Wilson filozof i myśliciel twórca nowego egzystencjalizmu, pisze książkę ... Horror Scince-Fiction ! Tak dokładnie jest, a w dodatku całkiem nieźle mu to wyszło. Jeżeli chcecie poznać alternatywną wersję dziejów ludzkości, zobaczyć dlaczego nie możemy wspiąć się na wyższy poziom świadomości, a do tego ciągle jesteśmy poddawani obserwacji i oddziaływaniu obcych istot. W takim razie książka ta jest dla was stworzona. 

Życiem Gilberta Austina wstrząsa samobójcza śmierć bliskiego człowieka i wieloletniego współpracownika Korela Weissmana. Sprawa utrzymana jest w aurze tajemniczości. Zmarły pozostawia po sobie enigmatyczny list w którym opisuje, że "Oni" obserwują go i planują zniszczyć. Wszyscy uznają notę za brednie szaleńca, ale nie najlepszy przyjaciel denata prof. Austin. Rozpoczyna on więc małe śledztwo chcąc rozwikłać sprawę i dociec przyczyny tajemniczej śmierci. W jakiś czas później zostaje wezwany do poprowadzenia, wraz ze szkolnym kolegą Reichem ekspedycji archeologicznej - celem odkrycia najstarszego miasta na ziemi. Okazuje się, że znalezisko nie przypomina niczego co do tej pory widziała ludzkość. Miasto do złudzenia przypomina te opisywane przez XX powieściopisarza  H.P.Lovecrafta w jego książkach o "WIELKICH PRZEDWIECZNYCH" - Olbrzymie bazaltowe bloki poukładane w wieże, domy bez okien, martwe, czarne i przerażające miejsca zamieszkiwane przez przerażające i złe istoty. Gilbert zaczyna odczuwać dziwny wpływ. Ma wrażenie, że ktoś lub coś ciągle go obserwuje, jak domyśla się za to że poznał tajemnicę nie przeznaczoną dla niego. Uświadamia sobie moc "Pasożytów umysłu". Szybko kojarząc fakty dochodzi do tego co chciał mu przekazać w swoim pożegnalnym liście Weissman. Postanawia więc zniszczyć wampiry żerujące od setek lat na ludzkości - wypowiadając wojnę w której zwyciężyć może tylko jedna rasa ...

Tak mniej więcej przedstawia się fabuła tej niezwykłej książki. Niezwykłej pod dwoma względami. Pierwszym jest nazwisko autora znanego filozofa i autora takich że powieści, który łącząc fantazję H.P.Lovecrafta z siłą perswazji H.G.Willsa i swoją własną odrębnością stworzył historię poruszającą wyobraźnią, aż do ostatniego neuronu. Drugim natomiast jest niezwykły rozmach z jakim została ona napisana. Pisarz snując swoją opowieść tworzy jakby nową, alternatywną historię dziejów ludzkości. W której jesteśmy obserwowani i sterowani przez istoty pozaziemskiego pochodzenia. Wbrew okładkowej deklaracji, że "...to absolutnie niebezpieczna książka" powieść nie jest przerażająca. Więcej jest w niej fantastyki niż horroru, ale ma ona to "Coś", jakiś magnes, który przyciąga do siebie na długie godziny nie pozwalając się oderwać. Warto "Pasożyty..." przeczytać także z powodu ich filozoficznego i metaforycznego przesłania.

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 6 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 4 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 7 / 10

 

 

 

 

 

 


 

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC